Porteous Olayları Nedir? Ne Zaman ve Nerede Gerçekleşmiştir?

0
Advertisement

Porteous Olayları ne zaman ve nerede gerçekleşmiştir? Tarihe Porteous Olayları olayları olarak geçen ve İskoçya’ya olan karışıklıklar hakkında bilgi.

1855 yılında James Drummond tarafından yapılmış Porteous Çeteleri isimli tablo

1855 yılında James Drummond tarafından yapılmış Porteous Çeteleri isimli tablo

Porteous Olayları, İskoçya’nın Edinburgh kentinde bir kaçakçının idamı üzerine çıkan ve Sir Walter Scott’un The Heart of Midlothian (Midlothian’ın Kalbi) adlı romanına da konu olan karışıklıklar (1736).

Bir arkadaşının Tolbooth Cezaevi’nden kaçmasına yardım ettiği için halkın büyük sempatisini kazanmış olan Andrew Wilson adlı kaçakçı 14 Nisan 1736’da asıldı. İdam sırasında küçük çapta bir gösteri başlayınca, kent muhafızları kalabalığa ateş açarak birkaçının ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı. Olayın tepki çekmesi üzerine muhafızların komutanı John Porteous temmuzda mahkemeye çıkarılarak ölüm cezasına çarptırıldı. Daha sonra idam ertelenince, 7 Eylül gecesi bir grup silahlı adam cezaevini basarak Porteous’u yakaladı ve sokakta bir direğe astı.

II. James yanlılarının da karıştığı öne sürülen olayın aydınlatılması için ödül konmasına karşın failler bulunamadı. İskoçya’daki genel havayı göz önüne alan parlamento, Edinburgh kentine ceza verilmesi yönündeki tasarıyı yumuşatarak, Porteous’un dul eşine 2 bin sterlin ödenmesine ve Edinburgh belediye başkanının kamu görevlerinden men edilmesine karar verdi.

Bilinen Detaylar

14 Nisan 1736’da hüküm giymiş üç kaçakçı Andrew Wilson, William Hall ve George Robertson tutuklandı, yargılandı ve ölüme mahkum edildi. Wilson ve Robertson kaderlerini beklerken Hall’un cezası sürgüne çevrildi. İnfazdan birkaç gün önce George Robertson, Wilson tarafından St Giles’daki bir çalışma işine giderken gardiyanlarından yardım etmesi ile hapisten kaçtı ve bir şekilde Hollanda’ya kaçmayı başardı.

Kalan tek hükümlü Andrew Wilson, 14 Nisan 1736’da Edinburgh, Grassmarket’te halka açık alanda asıldı. Wilson’ın asılmasının ardından ortaya çıkan isyan gitgide büyüdü. Durum kötüleştikçe, kurbanları kurtarma girişimi korkusuyla Edinburgh Lord Provost, Yüzbaşı Porteous’a tüm şehir muhafızlarını çağırmasını ve halka ateş edilmesi emri verdi.

Advertisement

İnfazdan sonra kalabalık şiddetlendi ve Şehir Muhafızlarını taşlamaya başladı. Olaylar ciddi anlamda karıştı. Neyin ne olduğu asla anlaşılamadı. Ancak kesin olan şey, Yüzbaşı Porteous’un adamlarına kalabalığın üzerine ateş etmesini talimat vermesidir. Kalabalığa ateş açıldıktan sonra kalabalık gittikçe arttı ve panik ortaya çıktı. Bu panik havası ile Yüzbaşı Porteous, isyancılara tekrar ateş edilmesin emretti ve altı kişinin ölümüne yol açtı.


Leave A Reply