Porto Alegre Nerededir? Brezilya, Porto Alegre Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Porto Alegre Nerededir? Brezilya’da güzel bir şehir olan Porto Alegre hakkında bilgi ve Porto Alegre şehir resimlerinin yer aldığı sayfamız.

Porto Alegre - Brezilya

Porto Alegre – Brezilya

Porto Alegre Nerededir? Porto Alegre Resimleri

Porto Alegre, Brezilya’nın güneyinde bir liman kentidir. Rio Grande do Sul Eyaleti’nin merkezi. Çok sayıda ırmağı bir kanal oluşturarak Lagoa dos Patos Göleti’ne bağlayan Rio Guiba Irmağı kıyısında yer alır.

Önemli bir liman kenti, Güney Brezilya’nın Sao Paulo’dan sonra en büyük endüstri (gemi yapımı, ilaç, et paketleme, metal eşya, dokuma, deri işleme, çimento, besin, içki), ticaret merkezidir. Limandan, pirinç, tütün, üzüm, et hayvan postu dış satımı yapılır. Kentte, iki yükseköğrenim kurumu vardır.

Porto Alegre - Brezilya

Porto Alegre – Brezilya

Porto Alegre, Brezilya’nın güney kesimindeki Rio Grande do Sul eyaletinin merkezi kent. Guaıba Irmağı kıyısında, Patos Lagününün kuzey ucunda yer alır. 1742-43 yıllarında Asor Adalarından gelen göçmenler tarafından kurulan kent, başlangıçta Porto dos Casais ya da Porto dos Cazaes adını taşıyordu. 19. yüzyılda kente Alman ve İtalyan göçmenler yerleşti. 1775’te eyalet merkezi Rio Grande’den Porto Alegre’ye taşındı. Kent 1807’de eyalet merkezi statüsü kazandı.

Porto Alegre - Brezilya

Porto Alegre – Brezilya

Ülkenin en büyük kentlerinden biri olan Porto Alegre’nin çevresinde çeşitli tarım ve hayvancılık ürünleri yetiştirilir. Sanayi tarım ürünlerinin işlenmesine dayanır. Kentte ayrıca kimyasal maddeler, parfüm, ilaç, elektrikli aletler, haberleşme araçları donanımı, plastik eşya ve bira üretilir. Kentin enerji gereksinimi Sâo Jeronimo’daki kömür madeninden ve Salto’daki hidroelektrik santraldan sağlanır. 1970’lerin sonunda kentte bir petrol depolama istasyonu ile petrokimya kompleksi inşa edilmiştir.

Porto Alegre - Brezilya

Porto Alegre – Brezilya

Kentte birçok ticari ve mali kuruluşun yanı sıra, başta Rio Grande do Sul Papalık Katolik Üniversitesi (1948) ve Rio Grande do Sul Federal Üniversitesi (1934) olmak üzere çok sayıda eğitim kurumu vardır. Kentteki ilginç yapılar arasında Valilik Sarayı ve Nossa Senhora das Dores Kilisesi sayılabilir. Guaıba Irmağını oluşturan ırmakların aşağı çığırlarının ulaşıma elverişli olması kenti Brezilya’nın en önemli ırmak limanlarından biri durumuna getirmiştir. Kentte üretilen mallar Patos Lagünü üzerinden Atlas Okyanusu kıyısındaki Pelotas ya da Rio Grande limanlarına gönderilir. Porto Alegre ülkenin öteki kesimlerine ve komşu ülkelere kara, deniz ve hava yoluyla bağlanır.

Advertisement

Leave A Reply