Posta Sürücüsü Nedir? Özellikleri

0
Advertisement

Posta Sürücüsü mesleği nedir? Posta arabası sürücüsü ne iş yapardı, Posta Sürücüsü mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

posta-surucusuPosta sürücüsü, bugünkü posta dağıtıcılarının atasıdır. Koşumun en önündeki atlardan birine binerek, bir şehirden öbürüne mektup, haber ve yolcu taşıyan posta arabasını sürerdi.

Avrupa’da posta arabaları, beş yüz yıldan daha uzun bir süre insanları, mektupları, hatta paraları şehirden şehire taşıdı durdu. Her ne kadar bu meslek bizim ülkemizde yerleşmediyse de, posta sürücüsünü herkes filmlerden, resimli romanlar ve kartpostallardan tanır. Hele onun şık üniformasını bilmeyen yoktur: Parlak siyah deriden küçük bir şapka, gözalıcı renklerde, geniş devrik yakalı bir elbise, koca çizmeler, upuzun bir kamçı. Posta sürücüsü, kalkış ve varış saatlerine titizlikle dikkat ederek, arabaya koşulmuş atları idare eder ve her molada hayvanları değiştirirdi. Sıcak, soğuk, yağmur, rüzgâr demeden, taş döşeli bozuk yollara ve arabanın önünü kesen haydutlara rağmen sürücü, yolcularını ve kendisine emanet edilen posta mallarını sapasağlam yerine ulaştırabilmek için, her seferinde canını dişine takardı.

İLGİLİ RESİMLER

 


Leave A Reply