Potasyum Eksikliğinin (Hipokalemi) 8 Belirtisi ve Vücutta Etkileri Nelerdir?

0

Potasyum eksikliği, Hipokalemi neden meydana gelir? Potasyum eksikliğinde vücutta neler değişir, belirtileri nelerdir, ne yapmak gerekir?

Potasyum vücudunuzda birçok rolü olan önemli bir mineraldir. Kas kasılmalarını düzenlemeye, sağlıklı sinir fonksiyonunu korumaya ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

Düşük potasyum diyeti nadiren potasyum eksikliğinin veya hipokaleminin nedenidir. Bunun yerine, vücudunuz aniden çok fazla sıvı kaybettiğinde ortaya çıkar. Yaygın nedenler arasında kronik kusma, ishal, aşırı terleme ve kan kaybı bulunur.

potasyum eksikliği

İşte potasyum eksikliğinin 8 belirti ve semptomları.

1. Zayıflık ve Yorgunluk

Zayıflık ve yorgunluk genellikle potasyum eksikliğinin ilk belirtileridir. Bu mineral eksikliğinin zayıflığa ve yorgunluğa neden olmasının birkaç yolu vardır.

İlk olarak, potasyum kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kan potasyum seviyeleri düşük olduğunda, kaslarınız daha zayıf kasılmalar üretir. Bu mineraldeki eksiklik, vücudunuzun besinleri nasıl kullandığını da etkileyerek yorgunluğa neden olabilir.

Örneğin, bazı kanıtlar eksikliğin insülin üretimini bozabileceğini ve yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabileceğini göstermektedir.

2. Kas Krampları ve Spazmları

Kas krampları, kasların ani, kontrolsüz kasılmalarıdır. Kandaki potasyum seviyeleri düşük olduğunda ortaya çıkabilir.

Kas hücreleri içinde potasyum, beyinden kasılmaları uyaran sinyalleri iletmeye yardımcı olur. Ayrıca kas hücrelerinden dışarı çıkarak bu kasılmaların sona ermesine yardımcı olur.

Kan potasyum seviyeleri düşük olduğunda, beyniniz bu sinyalleri etkili bir şekilde aktaramaz. Bu, kas krampları gibi daha uzun süreli kasılmalara neden olur.

3. Sindirim Sorunları

Sindirim problemlerinin biri potasyum eksikliği olabilen birçok nedeni vardır. Potasyum beyinden sindirim sisteminde bulunan kaslara sinyal aktarılmasına yardımcı olur. Bu sinyaller, sindirim sisteminin gıdayı sindirmesine yardımcı olan kasılmaları uyarır.

Kan potasyum seviyeleri düşük olduğunda, beyin sinyalleri etkili bir şekilde iletemez. Böylece, sindirim sistemindeki kasılmalar zayıflayabilir ve gıdanın hareketini yavaşlatabilir. Bu, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Ek olarak, bazı çalışmalar şiddetli bir eksikliğin bağırsağın tamamen felç olmasına neden olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar potasyum eksikliği ile felçli bir bağırsak arasındaki bağlantının tamamen açık olmadığını bulmuştur.

4. Kalp Çarpıntısı

Kalbinizin aniden daha sert, daha hızlı ya da atımı attığını fark ettiniz mi?

Bu his kalp çarpıntısı olarak bilinir ve genellikle stres veya kaygı ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, kalp çarpıntısı da potasyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Bunun nedeni, kalp hücrelerinin içine ve dışına potasyum akışının kalp atışınızı düzenlemenize yardımcı olmasıdır. Düşük kan potasyum seviyeleri bu akışı değiştirerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Ek olarak, kalp çarpıntısı, aritmi veya potasyum eksikliğine bağlı düzensiz bir kalp atışı belirtisi olabilir. Çarpıntıdan farklı olarak, aritmi ciddi kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılıdır.

5. Kas Ağrıları ve Sertliği

Kas ağrıları ve sertliği de ciddi potasyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu semptomlar rabdomiyoliz olarak da bilinen hızlı kas yıkımını gösterebilir.

Potasyum kan seviyeleri kaslarınıza giden kan akışını düzenlemeye yardımcı olur. Seviyeler çok düşük olduğunda, kan damarlarınız kaslarınıza giden kan akışını büzebilir ve kısıtlayabilir. Bu, kas hücrelerinin daha az oksijen aldıkları anlamına gelir, bu da yırtılmalarına ve sızıntılarına neden olabilir. Bu, kas sertliği ve ağrıları gibi semptomların eşlik ettiği rabdomiyoliz ile sonuçlanır.

6. Karıncalanma ve Uyuşma

Potasyum eksikliği olanlar kalıcı karıncalanma ve uyuşma yaşayabilirler. Bu parestezi olarak bilinir ve genellikle ellerde, kollarda, bacaklarda ve ayaklarda görülür.

Potasyum sağlıklı sinir fonksiyonu için önemlidir. Düşük kan potasyum seviyeleri sinir sinyallerini zayıflatabilir ve bu da karıncalanma ve uyuşukluğa neden olabilir. Bazen bu semptomları yaşamak zararsız olmakla birlikte, kalıcı karıncalanma ve uyuşma, altta yatan bir durumun işareti olabilir. Kalıcı parestezi yaşıyorsanız, doktorunuzu görmek en iyisidir.

7. Nefes Alma Zorlukları

Şiddetli potasyum eksikliği nefes almada zorluklara neden olabilir. Bunun nedeni, potasyumun akciğerleri kasılması ve genişlemesi için uyaran sinyallerin aktarılmasına yardımcı olmasıdır.

Kan potasyum seviyeleri ciddi şekilde düşük olduğunda, akciğerleriniz genişlemeyebilir ve düzgün şekilde kasılmayabilir. Bu nefes darlığı ile sonuçlanır. Ayrıca, düşük kan potasyumu kalbin anormal şekilde atmasına neden olabileceği için nefes darlığına neden olabilir. Bu, kalbinizden vücudunuzun geri kalanına daha az kan pompalandığı anlamına gelir.

Kan vücuda oksijen verir, bu nedenle değişen kan akışı nefes darlığına neden olabilir. Ayrıca, ciddi bir potasyum eksikliği, akciğerlerin ölümcül olan çalışmasını durdurabilir.

8. Duygudurum Değişiklikleri

Potasyum eksikliği aynı zamanda duygudurum değişiklikleri ve zihinsel yorgunluk ile de ilişkilendirilmiştir. Düşük kan potasyum seviyeleri, optimal beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olan sinyalleri bozabilir.

Örneğin, bir çalışma zihinsel bozukluğu olan hastaların% 20’sinde potasyum eksikliği olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, potasyum eksikliği ve ruh hali arasında sınırlı kanıt vardır. Herhangi bir öneri yapmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Düşük bir potasyum alımı nadiren eksikliğin nedenidir. Eksiklik genellikle vücudunuz çok fazla sıvı kaybettiğinde ortaya çıkar.

Potasyum eksikliğinin yaygın belirtileri ve semptomları arasında zayıflık ve yorgunluk, kas krampları, kas ağrıları ve sertliği, karıncalanma ve uyuşma, kalp çarpıntısı, nefes alma zorlukları, sindirim semptomları ve ruh hali değişiklikleri bulunur.

Eksik olduğunuzu düşünüyorsanız, potasyum eksikliğinin ciddi sağlık sonuçları olabileceğinden doktorunuzu ziyaret ettiğinizden emin olun.

Neyse ki, pancar yeşillikleri, patatesler, kuru fasulye, istiridye, tatlı patates, avokado ve muz gibi potasyum açısından zengin yiyecekleri tüketerek kan potasyum seviyenizi artırabilirsiniz.


Leave A Reply