Prag Nerededir? Prag Tarihi ve Prag’da Gezilecek Yerler

0
Advertisement

Prag hangi ülkededir? Prag şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Çek Cumhuriyeti Prag hakkında bilgi.

PragPrag; Çekçe Praha. Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Orta Bohemya’da, Vltava (Moldova) Irmağının iki kıyısında, ırmağın Labe (Elbe) ile kesiştiği yerin yukarısında, Brno’nun 185 km kuzeybatısında yer alır. Parlamentonun, hükümetin, Katolik Başpiskoposluğu ve Çek Hus’çu Kilisesi Patrikliği’nin merkezi; çok sayıda kara ve demiryolu hattının kavşak, Vltava-Labe ırmak taşımacılığının çıkış noktasıdır. Vltava Irmağı’nın iki kıyısı 10 köprüyle birbirine bağlanır. Kentin uluslararası havaalanı Ruzyne, ülkenin en önemli hava ulaşımı merkezidir. Metrosu toplu taşımacılıkta önemli rol oynar. Bankaları, ticaret kuruluşları, endüstri (makine yapımı, elektroteknik, kimya, özellikle ecza, motorlu araç, vagon, uçak ve gemi yapımı, giyim, besin, içki, yapı gereçleri, film) dallarıyla ülkenin önemli ekonomik merkezlerinden biridir. Endüstri bölgeleri, özellikle kentin kuzeydoğu ve güneybatısında (Smichov), konut yerleşimleri kuzeybatı ve güneydoğuda yoğunlaşmıştır. Yönetim ve ekonomi etkinliklerinin yanı sıra, ülkenin en önemli kültür ve eğitim merkezidir. 1348’de İmparator IV. Karl’ın kurduğu Kari Üniversitesi bilim-eğitim kurumlarının başında gelir. Ayrıca Teknik Üniversite, Kimya-Teknik Yüksekokulu, tarım, ekonomi, sanat ve müzik yüksekokulları, Konservatuvar, Ulusal Kitaplık, Kent Kitaplığı, Ulusal Müze Kitaplığı, Ulusal Teknik Kitaplığı, Çek Bilimler Akademisi, Ulusal Galeri, botanik ve zooloji bahçeleri, birçok tiyatro, opera, senfoni orkestrası sayılabilir.

Tarih. 973’te kuruldu. 1402’de din reformcusu Jan Hus’un, vaiz olarak atanmasıyla. kent Hus’çu hareketin odak noktası durumuna geldi. Hus’un, 1415’te ölümünden sonra ardılı Jijka (Zızka) 1420’de Prag’daki Vitkov Tepelerini (günümüzde Jijka) ele geçirerek kenti, İmparator Sigismund’un üstün güçlerine karşı başarıyla savundu. Otuz Yıl Savaşları’nın (1618-1648) başlarında, kent yakınındaki Bila Hora (“Beyaz Dağı”) Savaşı’nda (1620), Bohemyalı ayaklanmacı Protestanlar, imparator güçlerine yenildiler. Prag, 17. yüzyıl sonu 18. yüzyılda büyük bir ekonomik gelişme göstererek yeniden canlandı. 1784’te, dört site (Eski Kent, Yeni Kent, Mala Strana ve Hradcany) birleştirilerek tek bir komün altında toplandı. 1848 Çek Ayaklanması, kanlı bir biçimde bastırıldı. 5 Temmuz-11 Ekim 1913’te toplanan Prag Kongresi’nde. Müttefik güçler, Napolyon ile barış konusunda uzlaşamadılar. 1866’da, Prusya ve Avusturya arasındaki Yedi Hafta Savaşı’na son veren Prag Barışı imzalandı. Bu yıllarda Viyana’ya rakip bir kültür merkezi durumuna geldi. Birinci Dünya Savaşı sonunda kurulan Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin başkenti seçildi, Ulusal Meclis’in ilk toplantısına sahne oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre önce (Mart 1939) Naziler tarafından işgal edildi.

SSCB birlikleri tarafından 6 Mayıs 1945’te kurtarıldı. 1968’de Çekoslovakya Komünist Partisi genel sekreterliğine getirilen Alexander Dubçek öncülüğünde başlatılan yönetimde liberalleşme hareketi (Prag Baharı), SSCB ve Varşova Paktı üyeleri askeri güçlerinin, Ağustos 1968’de Prag’ı işgal etmeleriyle son buldu. Demokrasiye dönüş sürecinde (1988-1990), yoğun öğrenci-işçi-aydın gösterilerine sahne oldu. 1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın Çek ve Slovakya adıyla iki devlete bölünmesinden sonra Çek Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Tarihsel Eserler. Eski Kent (Stare Mesto) bölgesinde gotik Tynsky (Teyn) Kilisesi (14.-15. yüzyıl) Eski Kent Belediye Sarayı (14.-19. yüzyıl) ve Saat Kulesi (1490), barok Kinsky-ve Clam-Gallas sarayları ve barok Clementinum Mahallesi yer alır. Yeni kentte (Nove Mesto) büyük Vaclavkse (Wenzel) Alanı, Karel (Kari) Alanı, çekirdeği 14. yüzyıldan yeni kent Belediye Sarayı, Emaus Manastırı, 18. yüzyılın ilk yarısındaki K.İ. Dientzenhofer tarafından yapılan St. Johann Nepomuk Kilisesi bulunur. Prag’ın en eski yerleşim alanlarından biri olan “Yahudi” kenti Josefstadt’da Avrupa’nın en eski sinagogu (Altneusynagoge, 1270), nasyonal sosyalizm kurbanları anıtının bulunduğu Pinkas Sinagogu (15.-18. yüzyıl) yer alır. Kentin önde gelen köprüsü, Eski Kent ile Küçük Kent’i (Mala Strana) birbirine bağlayan gotik Karel Köprüsü dür (14.-15. yüzyıl). Mala Strana’daki 1624-1630 arasında Waldstein Sarayı’nın da bulunduğu 200 kadar barok saray ve konak ile barok kilise St. Nikolaus Mala Strana’nın gerisinde Hradçany Şatosu, geniş bir komplekstir. Günümüzde Çekoslovakya devlet başkanlığı konutunu içerir. Gotik St. Vitus Katedrali 14. yüzyıl yapısıdır. Roman Georg Kilisesi (yaklaşık 920), Şato’nun yanındaki Piskoposluk Sarayı (1675-1679), Schwarzenberg Sarayı (1543 -1563), eski Toscana Büyükdükleri Sarayı (1690), Czernin (Çernin) Sarayı (1670 vd), Loreto Şapeli (1626), eski Strahov Manastırı (kuruluşu, 1140). Güneyde Vişehrad Şatosı kentin öteki tarihsel eserleridir.

Advertisement

Leave A Reply