Prednisone (Prednizon) İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Prednisone ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Prednisone yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Prednisone neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Prednisone

Prednisone – Prednizon

Kullanımları

Prednizon, artrit, kan bozuklukları, solunum problemleri, şiddetli alerjiler, cilt hastalıkları, kanser, göz problemleri ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Prednizon, kortikosteroidler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Şişme ve alerjik tip reaksiyonlar gibi semptomları azaltmak için bağışıklık sisteminizin çeşitli hastalıklara tepkisini azaltır.

Prednisone (Prednizon) nasıl kullanılır?

Mide rahatsızlığını önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bu ilacı ağızdan, yiyecek veya sütle alın. Bu ilacın tablet formunu, doktorunuz sizi aksi yönde yönlendirmedikçe, bir bardak su (8 ons / 240 mililitre) ile alın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Günde sadece bir doz reçete edilirse, sabah 9’dan önce alın.

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen şekilde alın. Dozlama programını dikkatlice izleyin. Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır. Bu ilacı günlük olarak (her gün gibi) farklı bir programda alıyorsanız, takviminizi bir hatırlatma ile işaretlemeniz yardımcı olabilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, halsizlik, kilo kaybı, bulantı, kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu ilacı tedavi ederken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, iştahsızlık, mide ekşimesi, uyku sorunu, artan terleme veya akne oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: kas ağrısı / krampları, düzensiz kalp atışı, halsizlik, şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı kilo alımı, enfeksiyon belirtileri (ateş, sürekli boğaz ağrısı gibi), görme problemleri (bulanık görme gibi), mide / bağırsak kanaması belirtileri (mide / karın ağrısı, siyah / katran dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, ruh hali değişimleri, ajitasyon gibi) , yavaş yara iyileşmesi, inceltme cildi, kemik ağrısı, adet dönemi değişiklikleri, kabarık yüz, nöbetler, kolay morarma / kanama.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ürüne çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Prednizon almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle şu andaki / geçmiş enfeksiyonlar (mantar enfeksiyonları, tüberküloz, uçuk gibi), kalp sorunları (kalp yetmezliği, son kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, tiroid problemler, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide / bağırsak problemleri (ülser, divertikülit gibi), kemik kaybı (osteoporoz), zihinsel / ruh hali bozuklukları (psikoz, anksiyete, depresyon gibi), göz hastalıkları (katarakt, glokom gibi), diyabet, mineral dengesizliği (kandaki düşük potasyum / kalsiyum seviyesi), nöbetler, kan pıhtıları, kanama problemleri.

Kortikosteroid ilaçlarının uzun süre kullanılması vücudunuzun fiziksel strese yanıt vermesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, ameliyat veya acil durum tedavisinden önce veya ciddi bir hastalık / yaralanma yaşıyorsanız, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı veya son 12 ay içinde bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Olağandışı / aşırı yorgunluk veya kilo kaybı gelişirse derhal doktorunuza bildirin. Bu ilacı uzun süre kullanacaksanız, bu ilacı kullanımınızı tanımlayan bir uyarı kartı veya tıbbi kimlik bileziği taşıyın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç enfeksiyon belirtilerini maskeleyebilir.

Enfeksiyona yakalanma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Bu ilacın sıvı formu şeker ve / veya alkol içerebilir. Diyabet, karaciğer hastalığı veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Bu ilaç aşıların da çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken günlük alkol kullanımı mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkollü içecekleri sınırlayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı / ağrı, mide / bağırsak kanaması ve zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık gibi) daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç, uzun süre kullanılırsa çocuğun büyümesini yavaşlatabilir. Daha fazla bilgi için doktora veya eczacınıza danışın. Çocuğunuzun boyunun ve büyümesinin kontrol edilebilmesi için düzenli olarak doktora görünün.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe nadiren zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilacı uzun bir süredir kullanan annelerden doğan bebeklerde hormon problemleri olabilir. Sürekli bulantı / kusma, şiddetli ishal veya yenidoğanda zayıflık gibi belirtiler fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aldesleukin, mifepriston, kanama / morarmaya neden olabilecek ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, dabigatran / varfarin, aspirin / selekoksib / ibuprofen gibi NSAID’ler dahil).

Doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (cilt testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply