Premarin Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Premarin Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Premarin Kremin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Premarin Krem neyi tedavi eder?

Premarin

Premarin

Kullanımlar

Bu ilaç bir kadınlık hormonudur. Kadınlar tarafından menopozun vajinal semptomlarını (vajinal kuruluk / yanma / kaşıntı gibi) azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bu semptomlara vücudun daha az östrojen üretmesi neden olur. Menopozun sadece vajinal semptomlarını tedavi ederken, ilk önce doğrudan vajina içine uygulanan ürünler (bu ilaç gibi) kullanılmalıdır. Ağızdan alınan, deri yoluyla emilen veya enjekte edilen östrojenler, emilen daha fazla östrojen nedeniyle daha büyük yan etki risklerine sahip olabilir.

Premarin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Aplikatörü ilaçla talimatlara göre doldurun. Aplikatörü vajinanın yukarısına yerleştirin ve ilacı serbest bırakmak için pistona basın. Aplikatörü ılık sabunlu suyla temizleyin ve iyice durulayın. Aplikatörü temizlemek için kaynatmayın veya sıcak su kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Dozaj programınızı dikkatlice izleyin. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı belirtilenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın.

Durumunuz düzelmediği veya kötüleştiği durumlar olursa doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Mide bulantısı / kusma, şişkinlik, göğüs hassasiyeti, baş ağrısı veya kilo değişiklikleri meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, hafıza kaybı gibi), göğüs topakları, olağandışı vajinal kanama (lekelenme, ani kanama, uzun süreli / tekrarlayan kanama gibi), yeni vajinal tahriş / kaşıntı / koku / akıntı, şiddetli mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı / kusma, sararmış gözler / cilt, koyu renkli idrar, şişlik eller / bilekler / ayaklar, artan susuzluk / idrara çıkma dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç nadiren kan pıhtılarından (kalp krizi, felç, derin ven trombozu, pulmoner emboli gibi) ciddi sorunlara neden olabilir. Göğüs / çene / sol kol ağrısı, olağandışı terleme, ani / şiddetli baş ağrısı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri, kısmi / tam körlük), bacaklarda ağrı / kızarıklık / şişlik, kollarda / bacaklarda karıncalanma / güçsüzlük / uyuşma, nefes almada güçlük, kan öksürme, ani baş dönmesi / bayılma gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ürüne karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de bilinmeyen nedene bağlı vajinal kanama, belirli kanserler (meme kanseri, rahim / yumurtalık kanseri gibi), kan pıhtıları, felç, kalp hastalığı (kalp gibi atak), karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, aile öyküsü (özellikle göğüs topakları, kanser, kan pıhtıları), belirli bir şişlik bozukluğunun (anjiyoödem) aile veya kişisel öyküsü, kan pıhtılaşma bozuklukları (protein C veya protein S eksikliği gibi), yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol / trigliserit seviyeleri, obezite, lupus, yetersiz tiroid (hipotiroidizm), mineral dengesizliği (kanda düşük veya yüksek kalsiyum seviyesi), belirli bir hormon problemi (hipoparatiroidizm), rahim problemleri (miyom gibi) , endometriozis), safra kesesi hastalığı, astım, nöbetler, migren baş ağrıları, zihinsel / duygudurum bozuklukları (demans, depresyon gibi), belirli kan bozuklukları (porfiri).

Sigara içmeyin veya tütün kullanmayın. Sigara ile birlikte östrojenler, özellikle 35 yaşından büyük kadınlarda felç, kan pıhtıları, yüksek tansiyon ve kalp krizi riskinizi daha da artırır.

Doktorunuza yeni ameliyat olup olmayacağınızı veya uzun süre bir sandalyeye veya yatağa (uzun bir uçak yolculuğu gibi) bağlı kalıp kalmayacağınızı söyleyin. Bu koşullar, özellikle bir östrojen ürünü kullanıyorsanız, kan pıhtılaşması riskinizi artırır. Bu ilacı bir süre kesmeniz veya özel önlemler almanız gerekebilir.

Bu ilaç yüzünüzde ve cildinizde lekeli, koyu renkli alanlara (melazma) neden olabilir. Güneş ışığı bu etkiyi kötüleştirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin.

Uzağı göremiyorsanız veya kontakt lens kullanıyorsanız, görme sorunları veya kontakt lenslerinizi takarken sorun yaşayabilirsiniz. Bu problemler ortaya çıkarsa göz doktorunuza başvurunuz.

Bazı östrojen ürünleri, lateks prezervatifler, servikal kapaklar ve diyaframlar gibi kauçuk ürünleri zayıflatan ve bunların bozulmasına yol açan mineral yağ içerir. Ürününüzün mineral yağ içerip içermediğinden emin değilseniz eczacınıza danışınız. Varsa, bu ilacı kullanırken doktorunuzla diğer doğum kontrol ürünleri (poliüretan prezervatif gibi) hakkında konuşun.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Üretilen anne sütünün kalitesini ve miktarını azaltabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunları içerir: aromataz inhibitörleri (anastrozol, eksemestan, letrozol gibi), fulvestrant, ospemifen, raloksifen, tamoksifen, toremifen, traneksamik asit.

Bu ilaç, bazı laboratuar testlerine (metirapon testi dahil) müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply