Prens İgor Operası Konusu Karakterleri Hakkında Bilgi (Aleksandr Borodin)

0
Advertisement

Prens İgor Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Prens İgor Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

Prens İgor Operası

Prens İgor Operası, bir prolog ve dört perdelik operadır.

  • Besteci: Aleksandr Borodin
  • Metin: Aleksandr Borodin ve Viladimir Stasov.
  • İlk oynanış: 1890 Petersburg.
  • Başlıca kişiler: Prens İgor (Bariton), Yaroslavna (Soprano), Viladimir (Tenor), Prens Galitski (Bas), Konçak Han (Bas), Konçakovna (Alto), Prens Ovlur (Tenor).
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: 12’nci yüzyılda Putivl kenti ve Poloveç karargâhı.

Operanın Konusu

Prens İgor, oğlu Viladimir’i de alarak Poloveçlere karşı sefere çıkar, yerine karısının kardeşi Prens Galitski’yi bırakır. Prens Galitski zevkine düşkün, sorumsuz bir adamdır. Kendisini eğlenceye verir, bu durum karşısında kızkardeşi Yaroslavna yetkilerini alarak kocasının yerine geçer. Prens İgor savaşta yenilgiye uğramış, Poloveçler tarafından tutuklanmıştır. Poloveç başbuğu Konçak Han’ın karargâhında geçen günler boyunca Han’ın kızı Konçakovna ile Viladimir arasında derin bir aşk doğar. Konçak Han, Prens İgor’a bir daha savaşmazlarsa özgürlüğüne kavuşacaklarını bildirir. Prens İgor bu koşulu kabul etmemiştir. Karargâhta yapılan bir tören esnasında Prens oğlunu alarak kaçar, Konçakovna olayı babasına haberler. Prensin bu davranışı Han’ın hoşuna gitmiştir. Kızını Viladimir’le evlendirmeye ve Prens İgor’la bir daha savaşmamaya karar verir. Prens İgor özgürlüğüne kavuşan askerleriyle kente döner, karısıyla kucaklaşır. Prens Galitski’nin kötü saltanatı sona ermiştir.

Besteci, üzerinde uzun yıllar çalıştığı yapıtını bitiremeden ölmüş, Prens İgor iki arkadaşı Rimski – Korsakof ve Glazunof tarafından tamamlanmıştır. Ulusal Rus operasının bu güzel örneği kahramanlık, güç ve mertlik gibi duyguların anlatımı yönünden üstün özellikler taşır.

Aleksandr Borodin

Aleksandr Borodin; 12 Kasım 1833, Petersburg — 27 Şubat 1887, Petersburg

Advertisement

Rus bestecisidir. Asıl mesleği asker, hekimliktir. Tıp Akademisinde kimyager olarak çalışmıştır. 1862 yılında Balakirev’le tanışmış, onun ulusal müzik görüşlerinin etkisinde kalmış, Rus Beşleri adıyla tanınan topluluğun ileri gelen bestecilerinden biri olmuştur. Bir yandan müzikle uğraşmış, çalışmalarını dağıtması yüzünden fazla yapıt verememiştir. Başlıcaları arasında, yirmi yıl uğraşıp bitiremeden öldüğü “Prens İgor” operası, “Orta Asya Steplerinde” adlı orkestra eseri, üç yaylı çalgılar dörtlüsü, biri tamamlanmamış üç senfoni vardır.


Leave A Reply