Prick Testi Nedir? Ne Amaçla ve Nasıl Yapılır? Test Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

0

Bir alerji test olan cilt prick testi nedir ve nasıl yapılır? Prick testi sonuçları neyi gösterir? Prick testi işlemi sırasında yaşananlar.

Prick Testi

Prick testi nasıl çalışır?

Alerji testi için altın standart, cildinize az miktarda madde enjekte etmek ve ne olduğunu görmek için beklemek kadar basittir. Maddeye alerjiniz varsa, etrafında kırmızı bir halka bulunan kırmızımsı, küçük bir yumru görünecektir. Bu yumru şiddetli kaşıntılı yapabilir.

alerji

Kaynak: pixabay.com

Alerjen nedir?

Alerjen, alerjik reaksiyon gösteren herhangi bir maddedir. Bir prick testinde cildinizin bir tabakasının altına bir alerjen sokulduğunda, bağışıklık sisteminiz aşırı hızda devreye girer. Zararlı bir madde olduğuna inandığı şeye karşı savunmak için antikorlar gönderir.

Alerjen belirli bir antikor türüne bağlandığında, histamin gibi kimyasalların salınmasını tetikler. Histamin alerjik reaksiyona katkıda bulunur. Bu reaksiyon sırasında vücudunuzda bazı şeyler olur:

 • Kan damarlarınız genişler ve daha gözenekli hale gelir.
 • Sıvı, kan damarlarınızdan kaçarak kızarıklığa ve şişmeye neden olur.
 • Vücudunuz daha fazla mukus üretir, bu da tıkanıklığa, burun akıntısına ve sulanmış gözlere yol açar.
 • Sinir uçlarınız uyarılır, bu da kaşıntı, döküntü veya kurdeşenlere neden olur.
 • Mideniz daha fazla asit üretir.

Daha ciddi vakalarda, iki şey daha olabilir:

 • Kan basıncınız genişlemiş kan damarları nedeniyle düşer.
 • Hava yollarınız şişer ve bronşiyal tüpleriniz daralır ve nefes almayı zorlaştırır.

Teste girdiğinizde ne beklenir?

Prick testi yapılmadan önce doktorunuz sizinle konuşacaktır. Sağlık geçmişinizi, belirtilerinizi ve alerjinizi tetikleyen tetikleyici türlerini tartışacaksınız. Doktorunuz bu bilgileri testte hangi alerjenlerin kullanılacağını belirlemek için kullanacaktır.

Test genellikle kolunuzun iç kısmında veya sırtınızda yapılır. Tipik olarak, bir hemşire testi uygular ve daha sonra doktorunuz reaksiyonlarınızı gözden geçirir. Sonuçların test edilmesi ve yorumlanması genellikle bir saatten az sürer, ancak zaman test edilen alerjenlerin sayısına bağlıdır.

Test için nasıl hazırlanılır?

Testten önceki ana göreviniz, alerjilerinizin ne zaman ve nerede meydana geldiğini ve vücudunuzun nasıl tepki verdiği gibi alerjileriniz hakkında ayrıntılar sağlamaktır.

Testten önce antihistaminikler almamalısınız. Doktorunuza genellikle hangi antihistaminleri aldığınızı bildirin.

Diğer ilaçlar da prick testinin sonucunu değiştirebilir, bu nedenle teste kadar bir süre bekletmeniz gerektiğinde bunu doktorunuz ile tartışmanız gerekir. Test gününde, testin yapılacağı cilt bölgesinde losyon veya parfüm kullanmayın.

Bir alerjen için test sonucu pozitif çıkabilir, ancak bu alerjinin belirtilerini hiç göstermiyor olabilirsiniz. Ayrıca yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuç da çıkabilir. Yanlış bir negatif tehlikeli olabilir, çünkü alerjiniz olan maddeyi belirtmez ve bundan kaçınmayı bilemezsiniz. Yine de test yaptırmak tavsiye edilir çünkü alerjilerinizi tetikleyen maddelerin tanımlanması, semptomlarınızı hafifletmek için bir tedavi planı geliştirmekte yardımcı olur.

Testin uygulanması

Testi gerçekleştirmek için:

 • Cildinizin test edilecek alanı alkolle temizlenecektir.
 • Hemşire cildinizde bir dizi iz bırakacaktır. Bu işaretler farklı alerjenleri ve cildinizin bunlara nasıl tepki verdiğini takip etmek için kullanılacaktır.
 • Her alerjenden küçük bir damla cildinize yerleştirilir.
 • Hemşire, her damla için cildinizin yüzeyini hafifçe delecektir, böylece az miktarda alerjen cilde sızacaktır. Prosedür genellikle ağrılı değildir, ancak bazı insanlar bunu biraz tahriş edici bulur.
 • Testin bu bölümü tamamlandıktan sonra, genellikle 15 ila 20 dakika içinde zirve yapan reaksiyonları bekleyeceksiniz. Bir maddeye alerjiniz varsa, kırmızı, kaşıntılı bir yumru geliştirirsiniz. Alerjenin yerleştirildiği alan, kırmızı bir halka ile çevrili bir sivrisinek ısırığı gibi görünecektir.
 • Tepkileriniz değerlendirilecek ve ölçülecektir. Cilt reaksiyonundan kaynaklanan çarpmalar genellikle birkaç saat içinde kaybolur.

Prick testi her yaştan insana, hatta 6 aydan büyük bebeklere bile yapılabilir. Çoğu durumda yaygın olarak kullanılır ve güvenlidir. Prick testi nadiren daha şiddetli bir alerjik reaksiyon tipini tetikleyebilir. Bu, ciddi reaksiyon öyküsü olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Gıda alerjilerinde de daha sık görülür. Doktorunuz bu reaksiyonları tanımaya ve tedavi etmeye hazır olacaktır.


Leave A Reply