Priz Nedir?

0

Evlerimizde iş yerlerimizde ve elektriğin olduğu her yerde kullandığımız prizler ile ilgili olarak bilgi veren yazımız.

priz

Advertisement

Elektrik akımı almak için fişin sokulduğu yuvaya «priz» denir. Elektriği taşıyan iletken tellerin ucuna bağlanır. Genel olarak evlerde «monofaze» (tek fazlı) elektrik enerjisi kullanıldığı için, bir fazı, bir de toprak iletkeni bulunur.

Evlerde kullanılan prizlerin iki deliği vardır. Bu deliklere «fiş» sokularak elektrik akımı alınır. Prizin görevi elektrik bulunan uçları insanların eliyle dokunamayacakları şekilde saklamak, gerektiği zaman da kullanılacak durumda vermektir.

Bazı özel durumlarda üç fazlı iletkenlerin ucuna da priz takılırsa da, genel olarak, üç fazlı hatlarda priz yerine başka bağlama elemanları kullanılır.

Evlerde en çok görülen priz, tüm elektrikli ev aletlerini ve araçları bağlamaya yarayan iki delikli prizdir. Bunun dışında, buzdolabı, çamaşır makinası gibi araçların topraklama bağlantısını yapmayı da sağlayan üç delikli özel prizler vardır.

Advertisement

Son dönemlerde termikli prizler de kullanılmaya başlanmıştır. LCD, UHD, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazları bağlı iken şebeke gerilimindeki dalgalanmalardan ve yıldırımlardan koruyan bu cihazlar normal prizlere göre biraz daha yüksek fiyata satılmaktadır.


Leave A Reply