Prostat Nedir?

0

Prostat nedir ve prostat ne işe yarar? Prostat hastalığı nasıl bir hastalıktır?Prostat ile ilgili olarak genel bilgiler.

Erkeklerde, sidik torbasının altında bulunan bir bezdir. Biçim bakımından kestaneyi andırır; bunun için «kestanecik» de denir. Görevi erkeklik bezlerinden (husyelerden) gelen salgıları sulandırmaktır.

Advertisement

İhtiyarlarda görülen «prostat hastalığı» bu bezin, bazı sebeplerden dolayı, büyüyüp sertleşmesinden, âdeta bir ur halini almasından ileri gelir. Prostat büyüyünce, sidik torbasını, sidik yollarını sıkıştırır. Bundan dolayı, hasta sık sık idrar etmek ihtiyacını duyar. Bu işi tam yapamadığı için sidik tamamiyle boşalamayıp birikir, bu da torbanın iç zarında iltihaba yol açar. Hasta idrar etmekte büyük bir sıkıntı çeker, oturmak, kalkmak, rahat etmek mümkün değildir. Bezin daha da büyüyüp sidik yollarını bütün bütün bastırması sonunda, idrar tam olarak kesilip hasta çok tehlikeli duruma düşebilir.

Tedavi. — Başlangıçta derhal sıkı tedbir almak gerekir. İdrar zorluğu çekenler yorulmaktan, vücutlarını, özellikle ayaklarını üşütmekten kaçınmalı, biberli, baharlı yemekler yememeli, alkollü içkiler içmemelidirler. Kabız olmamaya da dikkat etmeli, bol sebze ve meyve yiyerek bağırsakları yumuşak tutmalıdır.

Vaktinde tedavi görmeyen prostat hastalıkları çok tehlikeli durumlara yol açabileceğinden, ilk belirtiler üzerine derhal doktora başvurmalıdır. Hastalığın birtakım ilaçlarla, masajlarla, elektrik tedavileriyle iyi edilmesi kabildir. Bunlardan iyi bir sonuç alınamazsa ameliyat yoluna gidilir, prostat bezi çıkarılır.

Advertisement


Leave A Reply