Psikoloğa Gideceği Çocuğa Nasıl Söylenmeli?

0
Advertisement

Hangi durumlarda çocuğu psikoloğa götürmek uygundur? Çocuğa psikoloğa gideceği nasıl söylenmeli, nasıl davranılmalıdır?

ÇOCUĞUN PSİKOLOGA GÖTÜRÜLMESİ

Bir çocuk psikologu, çocukların ruhsal sorunlarını inceler ve çözüm yolları önerir. Günümüzde ana babalar çocuklarının ruhsal sorunlarını önemsemekte ve yardım aramaktadırlar. Artık çocuklar yaramaz, huysuz, söz dinlemiyor diye dam­galanmıyor, anne babalar bir psikologa giderek ondan bilgi ve rehberlik alıyorlar. Sorun ortaya çıktığında, geç kalmadan bir psikologa danışmak ve ondan yardım almak sorunun kısa zamanda çözülmesini sağlamaktadır.

Bu tutum sorunun çocukta alışkanlık kazanmasını engellediği gibi ailenin çocukla ilişkilerini geliştirir.
Çocuk bir psikologa götürülecekse, mutlaka çocuğa doğru bilgi verilmelidir. Çocuk “misafirliğe gidiyoruz” şeklinde kandırılmamalıdır.

İlkokul öncesi çocuklar, oyuncakların, boyaların resimli kitap­ların olduğu psikologlara rahatça giderler. Okul yaşındaki çocuk­lar psikologa gitme konusunda kaygılıdırlar. Çocuğa psikologa gelmeden önce açık ve doğru olarak gitmenin neden gerekli olduğu anlatılmalıdır.

Anne baba çocuğa, “Sana yardım edebilmek için bir psikologa danışmak istiyoruz” demelidirler. Çocuğa “psikolog seninle oynayacak”, “konuşacak”, “sana resimler çizdirecek”, “resimli kartlar göstererek sıkıntılarının nedenini anlamaya çalışacak” şeklinde ayrıntılı bir açıklama da verilebilir.

Advertisement

Anne baba da psikologa giderken tedirgindir. İyi anne baba olamadıkları için suçlanacaklarından korkarlar. Ancak ilk görüşmede bu korkularının yersiz olduğunu anlarlar.

Çocuklar daha önce korkutulmasalar bile psikologa ilk geldiklerinde acı bazı ilaçlan içmeye zorlanacaklarını sanarak çekinirler. Ama odada oyuncakların oluşu, birlikte resim yapan, oynayan, kendileriyle konuşan ve dinleyen ilgili bir kişi görünce rahatlarlar.

Çocuk ve aile konuştuklarının psikologla aralarında kalacağını bildikleri için işbirliğine kolay girerler.
Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara yardım, oyun ve konuşma şeklinde yapılır. Psikolog bir yandan da anne baba ile görüşmelerini sürdürmektedir. Psikologun amacı, tüm aileye yardım etmektir. Psikolojik yardımın başarısı, anne baba ve çocuğun karşılıklı işbirliğine bağlıdır.

Çocuğu psikologa götürmek, sağlıklı bir davranıştır. Üstelik bu, sorumlu ve ciddi bir ebeveyn olunduğunun bir gösterge­sidir.


Leave A Reply