Psikolojide Ölçmenin Önemi

0
Advertisement

Psikolojide ölçme oldukça önemli bir konudur? Psikolojide ölçmenin önemini anlatan ölçme ile ilgili bilgi veren yazımız.

Ölçme, gözlem ve deneyle elde edilen bilgileri sayı cinsinden ifade etmeye yarar.

Bir bilimin değeri, ölçme yapabildiği ve matematiği kullanabildiği oranda artar. Çünkü, ölçme ile birlikte, ortaya herkesçe kabul t edilebilir bir değerlendirme çıkar ki, bu da kesinlik demektir. Bu kesinlik, bize, ölçülerde ve ölçülen eşya ve olayların anlaşılmasında ortak anlatımlar sağlaması bakımından, oldukça önemlidir.

Psikolojide ölçme tekniklerinin kullanılması Wilhelm Wundt ile başlamış, bu teknik ve ölçme araçları 1930’dan bu yana çok hızlı bir gelişme göstermiştir.

Psikolojideki ölçme araçlarının önemli bir kısmı mekanik araçlardır ve bunlar, biyoloji, tıp ve fizikten alınmıştır. (Galvanometre, kronoskop, elektrokardiyograf… gibi). Diğer ölçme araçları da testlerden oluşmaktadır.

Ölçme yoluyla elde edilen veriler, istatistik analizle anlam taşıyan bir duruma getirilir. istatistikler sayısal verileri daha iyi anlamamızı ve onlardan gerekli sonuçları çıkarmamızı sağlar.

Advertisement

Başlıca yöntemler :

  1. Gruplama
  2. Merkezi Temayül Ölçüleri
  3. Dağılım Ölçüleri


Leave A Reply