Pterjiyum Nedir? Neden Olur? Pterjiyum Tedavisi ve Ameliyatı Nasıldır?

0

Pterjiyum nedir, neden olur? Pterjiyumun belirtileri, korunma yolları nelerdir? Pterjiyum nasıl tedavi edilir, ameliyatı nasıldır?

Pterjiyum

Bir pterjium, gözünüzün beyaz kısmını kornea üzerinde kaplayan konjonktiva veya mukoza zarının büyümesidir. Kornea gözün açık ön kaplamasıdır. Bu iyi huylu veya kansersiz büyüme genellikle bir kama gibi şekillenir. Pterjium genellikle sorun yaratmaz veya tedavi gerektirmez, ancak görüşünüze müdahale ederse çıkarılabilir.

Pterjiyum

Pterjiyuma ne sebep oluyor?

Pterjiyumun kesin nedeni bilinmemektedir. Bir açıklama, ultraviyole (UV) ışığına çok fazla maruz kalmanın bu büyümelere yol açabileceğidir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve güneşli veya rüzgarlı ortamlarda açık havada çok zaman geçiren insanlarda daha sık görülür. Gözleri düzenli olarak belirli elementlere maruz kalan insanlar bu durumu geliştirme riski daha yüksektir. Bu öğeler şunları içerir:

 • polen
 • kum
 • Sigara içmek
 • rüzgar

Semptomlar neler?

Bir pterjiyum her zaman semptomlara neden olmaz. Böyle olduğunda, semptomlar genellikle hafiftir. Yaygın semptomlar arasında kızarıklık, bulanık görme ve göz tahrişi bulunur. Ayrıca yanma hissi veya kaşıntı hissedebilirsiniz. Bir pterjiyum korneayı kaplayacak kadar büyürse, görüşünüzü etkileyebilir. Kalın veya daha büyük pterjiyum, gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi hissetmenize neden olabilir. Rahatsızlık nedeniyle bir pterjium olduğunda kontakt lens takmaya devam edemeyebilirsiniz.

Ne kadar ciddi?

Bir pterjiyum korneada ciddi skarlaşmaya neden olabilir, ancak bu nadirdir. Görme kaybına neden olabileceğinden korneadaki skar tedavisi yapılmalıdır. Küçük vakalarda, tedavi genellikle iltihabı tedavi etmek için göz damlası veya merhem içerir. Daha ciddi vakalarda, tedavi pterjiyumun cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Bir pterjiyum teşhisi basittir. Göz doktorunuz, yarık lamba kullanarak yapılan fizik muayeneye dayanarak bu durumu teşhis edebilir. Bu lamba doktorunuzun büyütme ve parlak aydınlatma yardımıyla gözünüzü görmesini sağlar. Doktorunuzun ek testler yapması gerekiyorsa, şunları içerebilir:

 • Görme keskinliği testi. Bu test bir göz grafiğindeki harflerin okunmasını içerir.
 • Korneal topografi. Bu tıbbi haritalama tekniği, korneanızdaki eğrilik değişikliklerini ölçmek için kullanılır.
 • Fotoğraf belgeleri. Bu prosedür pterjiyumun büyüme hızını izlemek için fotoğraf çekmeyi içerir.

Nasıl tedavi edilir?

Bir pterjiyum, görüşünüzü engellemedikçe veya ciddi rahatsızlığa neden olmadıkça genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Göz doktorunuz, büyümenin görme sorunlarına neden olup olmadığını görmek için zaman zaman gözlerinizi kontrol etmek isteyebilir.

İlaçlar

Pterjiyum çok fazla tahrişe veya kızarıklığa neden oluyorsa, doktorunuz iltihabı azaltmak için kortikosteroid içeren göz damlaları veya göz merhemleri reçete edebilir.

Ameliyat

Göz damlası veya merhem rahatlama sağlamazsa, doktorunuz pterjiyumu çıkarmak için ameliyat önerebilir. Ameliyat ayrıca bir pterjiyum görme kaybına veya bulanık görme ile sonuçlanabilecek astigmatizma adı verilen bir duruma neden olduğunda yapılır. Pterjiyumun estetik nedenlerle çıkarılmasını istiyorsanız, cerrahi prosedürleri doktorunuzla da tartışabilirsiniz.

Bu operasyonlarla ilişkili birkaç risk vardır. Bazı durumlarda, bir pterjiyum cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra geri dönebilir. Ameliyattan sonra gözünüz kuru ve tahriş olabilir. Doktorunuz rahatlama sağlamak ve pterjiyumun tekrar büyümesi riskini azaltmak için ilaçlar reçete edebilir.

Pterjiyumu nasıl önleyebilirim?

Mümkünse, pterjiyum oluşumuna neden olabilecek çevresel faktörlere maruz kalmaktan kaçının. Gözlerinizi güneş ışığından, rüzgardan ve tozdan korumak için güneş gözlüğü veya şapka giyerek pterjiyum gelişimini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Güneş gözlükleriniz de güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korunmalıdır. Zaten bir pterjiyumunuz varsa, aşağıdakilere maruz kalmanızı sınırlamak büyümesini yavaşlatabilir:

 • rüzgar
 • toz
 • polen
 • Sigara içmek
 • Güneş ışığı

Bu koşullardan kaçınmak, pterjiyumun geri gelmesini önlemeye de yardımcı olabilir.


Leave A Reply