Publius Ovidius Naso Kimdir?

0

Publius Ovidius Naso Kimdir? Publius Ovidius Naso hayatı, biyografisi, şiirleri, eserleri hakkında bilgi.

Publius Ovidius NasoPublius Ovidius Naso; Romalı şair (Sulmo-Sulmona İÖ 43-Romanya/Tomi-Konstanza İS 17).

Advertisement

Latincenin inceliklerini öğrendi, hukuk davalarında başarı kazanacak bir avukatın gereksinim duyacağı bütün alanlarda bilgi edindi. Atina’da uzmanlık kazandı avukat olarak işe başladıysa da edebiyat yeteneği onu bütün yaşamıyla bağlı kalacağı şiir dünyasına yöneltti, bu alandaki büyük başarısıyla artık başka bir dalda uğraşmak gereğini duymadı. Hatip ve asker olarak tanınan Marcus Valerius Messala’nın (İÖ 64-İS 8) koruduğu sanatçılar araşma girdi. Horatius (İÖ 68-8), Tibullus (İÖ 50-18), Propertius (İÖ 47-15), Horatius’un ölümünden sonra en ön sıraya geçtiyse de nedenleri iyice açık olmayan politik bir kararla Roma’dan Karadeniz kıyılarına sürgüne gönderildi, yalnız ve kırgın ömrünü orada tamamladı. Pek çok eserinin yitirilmeden ele geçmiş olanları bile yoğun bir birikimin zengin toplamım verir.

Baş konusu aşk ve aşamaları oldu, bu yoldaki ürünlerinin bazılarının o günkü devlet felsefesine aykırı olduğu da söylenir. Sevmek Sanatı (Ars Amatoria). On beş kitaplık mitolojik şiiri Değişimler (Dönüşümler): Metamor-phosies Şiirle dile getirilen en büyük eser hem Yunan hem Yunan mitoslarının önemlilerini içerir, olgun dönemini belirler.

Başlıca eserleri: Amores (Aşklar), MedeaYitik Tragedya), Remedia Amoria (Aşkın İlacı), Epistulea Heroidum (Kadın Kahramanların Mektupları), Medicamina Faciei Feminese (Kadın Güzelliği İçin), Tristia (Hüzün) İS 9-17, Epistulae ex Ponto (Karadenizden Mektuplar) İS 9-17 vb.

Advertisement


Leave A Reply