Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Filipinlerin dünyaca meşhur Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı hakkında ilginç ve genel bilgiler.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, 8,2 km uzunluğunda bir yeraltı nehridir. Nehir, Filipinler’deki Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı içinde, Puerto Princesa şehrinin yaklaşık 30 mil kuzeyindedir. Nehrin girişine ulaşmak için Sabang şehrinden kısa bir feribot yolculuğu yapmanız yeterli. Nehir, dünyanın en güzel kaya oluşumlarından bazılarını geçtikten sonra denize boşalır. Nehir, dünya çapında hayranlık ve ilgi gördü ve 2012’de Yeni 7 Doğa Harikası’ndan biri olarak listelenmesine yol açtı.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Kaynak: commons.wikimedia.org

Puerto Princesa Yeraltı Nehri Hakkında İlginç Gerçekler:

 1. Nehir 8,2 km uzunluğundadır ve mağaralar, sarkıt ve dikitler gibi doğal kaya oluşumları aracılığıyla yeraltına akar.
 2. Sadece 4,3 km’si turistler tarafından kolaylıkla seyahat edilebilmektedir. Turistler diğer 3,9 km’yi seyahat etmek isterlerse özel izin almaları gerekir. Bu 3,9 km’lik kısmın bazılarında nehirde yürümek mümkündür.
 3. Bazı kaya oluşumları, at, kakao meyvesi, mantar ve kutsal aile gibi nesnelere ve görüntülere benzemektedir.
 4. Nehrin içinden aktığı mağaradaki kaya oluşumlarından biri çıplak bir kadına benzetilmektedir.
 5. Nehir ayrıca San Pablo Yeraltı Nehri olarak da adlandırılır.
 6. St. Paul Körfezi nehrin kuzeyinde, Babuyan Nehri doğusundadır.
 7. Turistler nehirde fiberglas bir tekneyle seyahat edebilirler.
 8. 2010 yılında jeologlar ve ekolojistler nehirde ikinci bir kat keşfettiler. Bu onları mağarada şelaleler olduğuna inanmaya yöneltti.
  Puerto Princesa Yeraltı Nehri

  Kaynak: commons.wikimedia.org

 9. Jeologlar ve ekolojistler ayrıca mağaranın içinde nehrin 300 metre yukarısına ulaşan bir kubbe olduğunu keşfettiler. Ayrıca diğer şeylerin yanı sıra büyük yarasalar, ek nehir kanalları ve deniz canlıları buldular.
 10. Nehrin alt yarısında acı su vardır, bu da tatlı sudan daha fazla tuzu olduğu, ancak tuzlu su olarak kabul edilecek kadar olmadığı anlamına gelir.
 11. Yeraltı nehri olarak adlandırılsa da aslında deniz seviyesinin üzerindedir. Suyu St. Paul Körfezi’ne akar.
 12. Puerto Princesa şehir merkezinden Sabang’a ulaşmak araba ile bir buçuk saat sürer. Oradan yakındaki Sabang kasabasından kısa bir feribot yolculuğu var.
 13. Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı’ndaki maymunlar, insanlar tarafından beslenmeye o kadar alışmış ki, artık ziyaretçilerden yiyecek alabiliyorlar.
 14. Puerto Princesa yeraltı nehri yolculuğunun açık odalarında yarasaların gevezeliğini duymak yaygındır. Yarasalar da dışkılama eğiliminde olduklarından turistler genellikle kask takarlar.
 15. Turistlerin giydiği kasklar da yukarıdan düşen sarkıtlardan korunmaları açısından önemlidir. Sarkıt, kireçtaşı mağaralarından sarkan bir mineral olan bir tür mağara oluşumudur.
 16. Dikitler de nehir boyunca ortak bir sitedir. Dikitler yerden yükselir. Yukarıdan minerallerin damlamasıyla oluşan mağara oluşumlarıdır.
 17. Puerto Princesa Yeraltı Nehri’nin bir zamanlar dünyanın en uzun yeraltı nehri olduğuna inanılıyordu. Meksika’da daha uzun bir yeraltı nehri keşfedildiğinde bunun yanlış olduğu kanıtlandı.
 18. Puerto Princesa Yeraltı Nehri, 28 Ocak 2012’de Doğanın Yeni 7 Harikasından biri olarak belirlenmiştir.


Leave A Reply