Pürenli Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Pürenli Yaylası nerededir? Düzce, Gölyaka Pürenli Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

PÜRENLİ YAYLASI

Kışın genellikle boş kalan, ilkbaharla birlikte şenlenen ve yaz mevsimi boyunca kullanılan geleneksel yayla örnekleri, Düzce’nin güney tepelerine yayılmakta. Doğaseverler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardan olan yaylalar, Kardüz ile Kapanca tepeleri arasındaki 1200-1700 metre yükseltideki çayırlık alanlara kurulmuş. Dolanın sonsuz dinginliğini kuşanan bu yeşil mekânlar, mayıs-ekim döneminde yaylacılar tarafından kullanılıyor. Değişik ağaç topluluğundan oluşan ormanlarda dolaşırken bir yandan oksijen depolayabilir, diğer yandan geleneksel yaylacılık kültürüne tanık olabilirsiniz. Düzce yaylalarının bir diğer özelliği sonbaharla birlikte açan çiğdem çiçekleriyle mor renge dönüşmesi. Yöre halkı tarafından “kalk gidelim çiçeği” olarak nitelenen çiğdemler, bir anlamda yayla faaliyetinin son günlerinin yaklaştığının habercisidir.

Yerleşimin ortasında yer alan göletiyle Pürenli Yaylası, Düzce yaylaları arasında özel bir yere sahiptir. Yaylaya ulaşmak için Gölyaka ilçesinden Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip ederek Balıklı veya Derebalık yaylaları güzergâhlarını izlemek gerekiyor. Bir diğer seçenek ise Beyköy – Uğur -Fındıklı Aksu – Torkul Yaylası – Odayeri Yaylası – Hira kamp etkinliği için tercih ettikleri ünlü bir mekândır.

Pürenli Yaylasına üç kilometre mesafede merkez ilçe Aktarlar Köyünün kullanımındaki Hira (Hera) ile 10 kilometre uzaklıkta Aydınpınar Köyü sınırları içerisinde yer alan Derebalık Yaylası bulunuyor. Pürenli’nin 19 kilometre doğusuna konumlanan 1130 metre yükseklikteki Odayeri Yaylası, bölgenin en kalabalık nüfuslu yerleşimidir.

Advertisement


Leave A Reply