Pusula Nedir?

0

İcadı ile insanlık tarihinin akışını değiştirmiş bir alet olan pusula nedir ve tam olarak ne işe yarar? Pusula hakkında bilgiler.

Pusula

Advertisement

Bir eksen çevresinde serbestçe dönecek şekilde yerleştirilmiş küçük bir mıknatıs çubuğudur. Bu çubuk her zaman, Dünya’nın magnetik alanı etkisinde kalarak, kuzey-güney doğrultusunu aldığı için, yönlerin bulunmasında işe yarar. Gemilerde, uçaklarda, hatta kara yolculuğunda yön bulmak için pusula kullanılır.

Pusula çok eski çağlardan beri bilinmektedir. M.Ö. bin yıllarında bile Çinliler mıknatıslı taşları bir ipin ucuna asarak yönlerini buluyorlardı. Pusulayı Çinliler’den öğrenen Müslümanlar XIV. yüzyılda Avrupa’ya tanıttılar. Aradan geçen zamanla pusula tekniğinde birçok ilerlemeler oldu. Bugün gemilerde kullanılan çok modern pusulalar vardır. Bunlarda pusula göstergesinin magnetik alan içindeki dönmesi çok kolaylaştırılmış, sürtünme zorlanmaları çok küçültülmüştür. Ayrıca, bu pusulalarda, küçük mıknatıs çubuğunu her zaman yatay tutmak için bazı donanımlar da bulunur. Geminin dalgalarla yalpalaması pusulayı etkilemez.


Leave A Reply