Puyi (Çin İmparatoru) Hayatı

0

Puyi kimdir ve ne yapmıştır? Çin İmparatorluğunun son imparatoru Puyi’nin hayatı, biyografisi, dönemi önemli olaylar hakkında bilgi.

Puyi

Puyi (Çin İmparatoru) Hayatı

Puyi; Çin imparatorudur (Pekin 1906-ay.y. 1967).

Amcası Kuanghsü’nün çocuk bırakmadan ölmesi üzerine henüz iki buçuk yaşındayken babasının naipliği altında Hsüan T’ung adıyla tahta çıktı. Saltanatının ilk yıllarında gittikçe artan cumhuriyet yanlısı hareket başarıya ulaştı ve 1911 de imparatorluk yönetimine başkaldıran cumhuriyetçiler aynı yılın sonlarında önderleri Sun Yat Sen’i (1866-1925) cumhurbaşkanı ilan ettiler.

Devrimci hareketi bastırmakla görevlendirilen Yüen Şin-Kay (1895-1916), Cumhuriyetçilerle anlaşarak Pu Yi’yi tahttan çekilmeye zorladı (12 Şubat 1912). Böylece 2000 yıllık imparatorluğun yanında 267 yıllık Mançu hanedanı da tarihe karıştı. Çin’de cumhuriyetin kurulmasından sonra genç imparator Pekin’deki imparatorluk sarayında, her türlü yetkilerinden arındırılmış olarak kapalı bir yaşam sürmeye başladı. 1924’te Japonların yönetimi altında bulunan Tiençin’e gitti. Japonlar Mançurya’yı işgal edince, Pu Yi’yi bağımsız Mançurya’yı Devleti’nin başkanı yaptılar. 1934’te ise aynı devletin imparatoru ilan edildi.

2. Dünya Savaşı’ndan Sonra

İkinci Dünya Savaşında Japonların yenilgiye uğraması üzerine, Ağustos 1945’te SSCB kuvvetlerince tutsak alındı. 1950’ye kadar Sibirya’da kaldı. Aynı yıl savaş suçlusu olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne teslim edildi. 1959’a kadar Fuçuen’de tutuklu olarak kaldı. Aralık 1959’da çıkarılan bir özel af yasasıyla serbest bırakıldı. Yaşamının geri kalan bölümünü Pekin Botanik Bahçesi’nde ve Kültür Bakanlığında memur olarak sürdürdü. Özyaşamöyküsünü From Emperor to Citizen (İmparatorluktan Yurttaşlığa) 1965 adıyla yayımladı. İlginç ve serüven dolu yaşamını ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci The Last Emperor (Son İmparator) 1987 adıyla filme çekti.


Leave A Reply