Radar Nedir?

0

Uzaklarda yer alan cisimleri radyo dalgaları ile tespit edip haber verebilen bir alet olan radar ile ilgili kısaca bilgiler. Radar nedir?

radarRADAR, uzakta bulunan, gözle, dürbünle görmeye imkan olmayan bir cismi tespit edip haber veren bir alettir. Bu kelime İngilizce «Radio Detecting And Ranging» (Radyo ile Bulma ve Yerini Tayin Etme) kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilmiştir.

Advertisement

Radar, radyo yayını esası üzerine yapılmıştır. Alet, çalışırken, boyuna kısa dalga yayar, bu dalgalar atmosferde kilometrelerce uzağa ve yüksekliğe gider. Orada bir cisme çarparsa geri döner; o cismin biçimini, ne kadar uzakta bulunduğunu, ne gibi bir hızla ilerlediğini bildirir. Böylece, denizlerde gemilerin, havalarda uçakların yeri önceden bilinir. Bu bakımdan, radar savaşlarda büyük bir fayda sağladığı gibi, barışta da gemilerin, uçakların sisli havalarda gidip gelmelerine imkan vermiştir.

Radarı ilk önce, 1935’te, İngiliz bilim adamlarından Alexander Watson Watt buldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirilerek kullanıldı. 1946’da da, ilk defa olarak, Dünya’dan Ay’a radar dalgaları gönderildi.

Günümüzde artık radarlara yakalanmayan bir çok cihaz geliştirilmiştir. Özellikle radarlara yakalanmayan uçakların varlığı radarteknolojisinin de gelişmesi için yapılan çalışmaları arttırmıştır.

Advertisement


Leave A Reply