Rafael Alberti Kimdir? İspanyol Şairin Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Rafael Alberti kimdir? Dünyaca ünlü İspanyol şair Rafael Alberti hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgi.

Rafael Alberti

Rafael Alberti (Kaynak: wikipedia.org)

Rafael Alberti; İspanyol şairi ve ressamıdır. (Puerto de Santa Maria 1902 – Santa Maria, İspanya 1999). Sanat yaşamına kübik resimler yapmakla başladı, şiire yönelip ilk eserini verince (Marinero in Tierra-Karadaki Denizci, 1924) Ulusal Edebiyat Ödülü’ nü kazandı (1925). Garcia Lorca gibi esin kaynağını halktan, doğup büyüdüğü doğal çevreden, geleneksel sanat ürünlerinin özelliklerinden alarak basit gibi görünen temaları işledi: Deniz, dağlar, kırsal yaşam vb. Şiir çalışmalarının ilk aşaması, Sobre Los Angeles (Melekler Üzerine) 1928 adlı eseriyle noktalandı.

Ülkesinin politik cepheleşmesinde yer alarak Komünist Partisi’ni seçti. Önce Rivera’nın diktatörlük yönetimine karşı çıktı, iç savaş sırasında Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı. Franco güçlerinin zaferinden sonra Arjantin (1939), Uruguay (1944) ve Roma’da (1957) yaşadı. İkinci dönem politik eğilimli eserleri şu kitaplarda toplandı: De un momento a otro (Bir Andan Ötekine) 1938; El Adefesio (Çılgınlık) 1944; El Trebol Florido (Çiçekli Yonca) 1954; Capital de la Glo-ria (Zafer Başkenti) 1958 vb. Şiirin yanı sıra oyunlar yazan, resmi bir yana bırakmamış olan sanatçı son birkaç eserini Picasso’ya sundu.

1972’de şiirlerinden seçmeler derledi: Poesias (1924-1967). Diktatör Franco‘nun ölümü üzerine yurduna dönebildi (1976), 1977’de Komünist Parti’nin Cadiz adayı oldu ve milletvekili seçildi. Çalışma ve eserlerinin tümü değerlendirilerek Lenin Barış Ödülü (1965), Makedonya’nın Altın Çelenk Ödülü’ne (1981) layık görüldü. Şiirsel eserlerinden seçmeler Türkçeye çevrildi: Sürgünden Şiirler (1978).

Diğer Çalışmaları

Alberti tiyatro için yazmakla pek ilgilenmedi ama en az iki oyunla büyük ses getirmeyi başardı. İlki, 1920’lerin sonundaki çöküşünün çıktılarından biri olan El hombre deshabitado’ydu (‘Boş Adam’, 1930). Bu, beş karakterli modern bir oto ayin gibidir : Alegorik reenkarnasyonda Beş Duyulu Adam, Yapıcı, Adamın Karısı ve son adı, Duyular ile suç ortaklığı içinde her iki kahramanın düşüşünü planlayan bir kadın olan Temptation. 26 Şubat 1931’deki açılış gecesi, keskin bir şekilde kutuplaşmış bir izleyici kitlesinden fırtınalı bir resepsiyonla karşılaştı.

Kısa bir süre sonra, Aralık 1930’da bir İspanya Cumhuriyeti kurmak için darbe başlatmaya çalışan ve kurşuna dizilerek idam edilen yüzbaşı Fermín Galán’ın hayatı üzerine bir türkü yazmaya başladı . Alberti, baladı Haziran 1931’de oynanan bir oyuna, yine keskin bir şekilde karışık tepkilere dönüştürdü.

Advertisement

Diğer oyunları böyle bir ün veya kötü şöhret elde edemedi. Bunlar şunları içerir: De un momento a otro (“From One Moment to Other”, 1938–39), El trébol florido (“Clover”, 1940), El adefesio (“The Disaster”, 1944) ve Noche de guerra en el Museo del Prado (“A Night of War in the Prado Museum”, 1956), uyarlamalar ve diğer kısa parçalar.

Alberti ayrıca La arboleda perdida başlığı altında birkaç cilt anı yazdı . Bölümler İngilizce olarak The Lost Grove adıyla yayınlandı .


Leave A Reply