Rainer Maria Rilke Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Rainer-Maria Rilke kimdir? Ünlü Alman şairi olan Rainer-Maria Rilke hayatı ve sanatı hakkında kısa bilgiler.

Rainer Maria RilkeRainer-Maria Rilke (1875 – 1926)

Ünlü bir Alman şairidir. Çağımızda, etkisi sınır dışına çıkmış, dünyayı sarmış Alman şairlerinin en kuvvetlisidir. Prag’da doğdu. Önce askeri okullarda, ticaret okulunda öğrenim gördükten sonra Prag Üniversitesi’ne girdi. Münih ve Berlin üniversitelerinde öğrenimini tamamladı.

1899’da İtalya ‘ya, 1900’de Rusya’ya gitti. 1902’de Paris’e geçti, ünlü Fransız heykelcisi Rodin’in sekreteri oldu. Orada Fransız edebiyatını yakından tanıdı. Daha sonra Avusturya, İtalya, Cezayir, Mısır, Tunus, İspanya gibi çeşitli ülkeleri gezip dolaştı. Buralardaki sanat çevrelerini kendine hayran bıraktı.

Rilke melankoliye kaçacak kadar aşırı derecede içli bir şairdi. 1902’de yayınladığı «Das Buch der Bilder» (Hayaller Kitabı), 1905’te yayınladığı «Das Studenbuch» (İncelemeler Kitabı) onun hayal gücünü gösteren eserlerdi. 1907-1908 yıllarında basılan «Neue Gedichte» (Yeni Şiirler)de, Rodin’in sanat metodu ve etkisi görülür. Bu iki ciltlik eserde Rilke de dış alemi ele alarak iç dünyasının değişmez gerçeklerini göstermek istemiştir. Rilke’nin tiyatro eserleri de vardır. Bunların da en önemlisi «Malte Laurids Brîgge’nin Hâtıra Defteri »dir (1910).

Rilke, 1919’da İsviçre’ye gitti, bir daha Almanya’ya dönmedi. Hayatının son yıllarını hayran olduğu İsviçre’de bir sanatoryumda geçirdi.

Advertisement

Leave A Reply