Ralph Waldo Emerson Kimdir?

0

Ralph Waldo Emerson kimdir? Amerikalı filozof, şair ve yazar Ralph Waldo Emerson hayatı, biyografisi, eserleri, felsefesi hakkında bilgi.

Ralph Waldo Emerson

Advertisement
Ralph Waldo Emerson; (1803-1882)

Amerikalı bir filozof, yazar ve şairdir. Düşüncede kendine-güven nazariyesiyle tanınır. Bu görüş onun hayatında ve karakterinde de açıkça belirmiştir. Self-Reliance (Kendine-Güven) adlı meşhur denemesi şu satırlarla biter:

“Siyasi bir zafer, kiraların artması, hastanızın iyileşmesi, sevgili bir dostun dönüşü gibi sevindirici olaylar sizi neşelendirir; güzel günlerin’ yaklaştığına hükmedersiniz. Böyle düşünmek yanlıştır. Küçük sevinçlere inanmayın. Size kendinizden başka hiçbir şey mutluluk getiremez. Kendi inanışlarınızın zaferini görmenin dışında bir mutluluk olamaz.”

Bir papazın oğlu olan Emerson, Boston’da doğdu. 14 yaşındayken Harvard Üniversitesi’ne girdi. Bu okulu bitirdikten sonra bir yandan öğretmenlik yaparak hayatını kazanırken, öte yandan ilahiyat öğrenimi yapıyordu. 1826’da babasının bağlı olduğu kilise/e papaz olarak .girdi. İşine çok düşkün, içine kapanık bir kimse olduğu halde, kişisel özgürlüğe büyük değer verdiğinden, kısa bir süre sonra, bu görevinden ayrıldı. 1832′ den sonra öğretmenlik ve yazarlıkla uğraştı.

Emerson 1833’te Avrupa’ya gitti, bu sırada Coleridge, Wordsworth ve Cariyle gibi ünlü edebiyatçılarla görüşmek fırsatını buldu. 1835’te ikinci defa evlenerek Amerika’ nın Massachusetts eyaletinde yerleşti. Burada komşuları olan tanınmış Amerikalı yazarlardan Hawthorne’un, Thoreau’nun, Louisa May Alcott’un üzerinde büyük etkisi oldu.

Advertisement

1836’da Emerson’un ilk eseri olan Nature (Tabiat) yayınlandı. Emerson bu kitabında kişisel Özgürlük konusundaki düşüncelerini çok açık bir şekilde anlatmıştır. Daha sonra, Essay (Denemeler) adı altında topladığı çalışmalarının ilk bölümü 1841’de, ikinci bölümü de 1844’te yayınlandı. Böylece, Emerson çağının en başarılı yazarları ve düşünürleri arasında yer aldı. , O sırada Amerika’nın New England bölgesinde toplanmış bulunan idealist yazarlar, Transandantalizme dayanan bir akım kurmuşlardı. Emerson kısa bir süre için bu edebi akımın organı olan The Dial gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

1847’de Emerson ilk olarak şiirlerini yayınladı. Bunlar da denemeleri gibi onun hayatını ve inanışlarını gösteren eserlerdir.

Emerson’un edebi hayatı 1870’te sıhhatinin bozulmasıyla sona erdi. Son yıllarını evinde dinlenmekle geçirdi.


Leave A Reply