Ramazan Bayramının Kökeni Nedir? Neden Kutlanır?

0

Ramazan bayramı ilk nasıl ve neden ortaya çıkmıştır. Ramazan bayramının İslamiyetteki yeri hakkında bilgi.

Resimli Ramazan Bayramı MesajlarıPeygamber efendimiz Medine’ye hicreti gerçekleştirdiğinde Medinelilerin cahiliye döneminden kalma iki adet bayram kutladığını ve bu bayramlarda neşelendiklerini gördü. Cahiliye döneminin izlerini taşıyan ve ruhunu yaşatma tehlikesi olan bu bayramlar yerine İslamiyet’in müslümanlara iki adet bayramı bildirmiştir.

Advertisement

Ramazan bayramı, Ramazan ayı bittikten sonra eğer hava bulutlu değilse (bu durumda 30 günlük oruçtan sonra) Şevval ismi verilen hilal biçimi görüldükten sonra Ramazan bayramı başlar. Bazen 29 Ramazan’da Şevval hilali görülebilir.

Ramazan bayramı Ramazan ayı boyunca 30 gün boyunca oruç tutmuş müminlerin eğlenmesi, her türlü nimetten faydalanması ve birbirlerine ziyaretlerde bulunacağı, çocukların sevindirildiği, fakirlerin ihtiyaçlarının tamamlandığı bir bayramdır. Bayramlarda bayram namazının topluca kılınması da gerçekleşmektedir.

Ramazan bayramında yapılması vacib sayılan hareketler şöyledir : Fıtır sadakası verilir. Bayram namazı kılınır ve ayrıca Ramazan bayramının ilk günü oruç tutmak kesinlikle haram olarak bildirilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply