Rehabilitasyon Ne Demek?

0

Rehabilitasyon nedir? Rehabilitasyon sırasında neler yapılır rehabilitasyon ne anlama gelir ve neden ihtiyaç duyulmuştur.

Yurt dışında orman içinde sakin bir rehabilitasyon merkezi

Yurt dışında orman içinde sakin bir rehabilitasyon merkezi

Ağır bir hastalıktan kurtulmuş olanların eski yaşayışlarına tam anlamıyla yeniden başlayabilmeleri için başvurulan bir tedavi şeklidir. Fransızcadan gelen bu deyim “yeniden iş görebilir hale getirme” anlamındadır.

Advertisement

Rehabilitasyon, hekimliğin üçüncü safhası sayılır:
1) “Önleyici hekimlik” insanların hastalıklara yakalanmamalarını sağlamayı gözetir;
2) “Tedavi hekimliği” hastaları iyi etmeye çalışır;
3) “Rehabilitasyon hekimliği” hastalığı atlatmış kimselerin adamakıllı iyileşmeleri, tamamen eski hallerine gelip işlerine yeniden koyulabilmeleri için gerekli çalışmaları gösterir.

Hastalığı atlatmış bir kimse, nekahat devresinde, ancak doğanın, zamanın yardımına bırakılmıştır; bunların iyileştirici etkileri sonunda, az çok eski haline döner. Rehabilitasyonda ise hastalığı atlatmış bir kimse yeniden tam bir sağlam insan haline gelmesi için, hekimin göstereceği bir program altında ayrı bir tedavi görür.

Bu tedavinin başlıca amacı bir yandan hastalıktan sonra vücutta kalan halsizliği giderirken öte yandan hastanın maneviyatını da yükseltmeye çalışmaktır. Böylece, hasta yeniden yaşama gücü bulurken, öte yandan, yaşama şevkini de kazanmış olur.

Advertisement

Rehabilitasyon, özellikle, II. Dünya Savaşı yıllarında gelişti, yaralıları, iyi olduktan sonra, yeniden iş görebilir insanlar haline getirme ihtiyacı üzerine girişilen çalışmalar sonunda, birçok yeni, bilimsel yöntemler ortaya konuldu. Bugün, birçok ülkelerde, rehabilitasyon merkezleri vardır; buralarda, ağır hastalıklar, kazalar geçirmiş olanlar, sakatlıkları elden geldiği kadar giderilmeye çalışılırken, bir yandan da, kendileri, mesleklerine, heveslerine göre çeşitli işlerle uğraşırlar; böylece, yeniden hem toplum için gene faydalı birer insan olurlar, hem de yeniden yaşama şevkine kavuşurlar. Bu arada, çok yaşlı kimseler de, günlerini zevkli bir uğraşla geçirmek imkanını bulurlar.


Leave A Reply