Rekabet Ortamı Nedir? Rekabet Üstünlüğünü Sağlayan Faktörler

0
Advertisement

Rekabet ortamı nedir? Rakiplerin rekabette üstün ve zayıf oldukları noktalar nasıl belirlenir? Rekabetin ticari kararlar almadaki etkileri nelerdir?

Rekabet ortamı, bir işletmenin rekabetten nasıl etkilendiğiyle ve etkin bir şekilde rekabet edebilmek için işletme uygulamalarını nasıl uyarladığı ile ilgilidir.

Rakiplerin güçlü ve zayıf yanları

Hemen hemen tüm işletmelerin bir çeşit rekabeti vardır, bu nedenle rakiplerin güçlü ve zayıf yanlarını anlamak son derece önemlidir. Rakip, aynı veya benzer ürünleri veya hizmetleri satan herhangi bir işletmedir. İşletmeler, rakipleri hakkında fiyat, kalite, kolaylık, konum, ürün yelpazesi ve müşteri hizmetleri gibi belirli şeyleri bilmek isteyebilirler.

rekabet

Benzersiz satış noktası

Benzersiz satış noktasına örnek olarak bir mahallede ilk vegan restoranın açılması veya benzersiz tasarımı olan el çantaları gibi yüksek kaliteli ürünlerin satılması sayılabilir. Bir benzersiz satış noktasına sahip olmak bir işletme için güçtür. Bir girişimci rakiplerinin benzersiz satış noktalarının ne olduğunu biliyorsa, rakiplerine rakip olan veya tamamen farklı olan kendi benzersiz satış noktasını oluşturabilirler.

Fiyat

Fiyat, bir ürünün veya hizmetin satın alma maliyetini ifade eder. Rakiplerin ürünleri için ne kadar ücret aldığını bilmek çok önemlidir. Bir rakip, yerel alanda çok sayıda benzer ürünü düşük bir fiyata satıyorsa, bir girişimcinin rekabet edebilmesi ve ürünlerinin sattığından emin olmak için düşük bir fiyat talep etmesi gerekebilir.

Advertisement

Kalite

Kalite, bir ürünün ne kadar iyi yapıldığını veya bir hizmetin ne kadar prestijli olduğunu ifade eder. Örneğin, bir taksi ve lüks bir limuzin aynı müşteriye ulaşabilir, ancak lüks bir limuzin daha iyi bir hizmet kalitesi sağlayacaktır. Bir rakip yüksek kaliteli bir eşya sunuyorsa, bu rakibin gücü olarak görülecektir. Ancak, rakip düşük kaliteli bir ürün satıyorsa, bu bir zayıflık olarak görülecektir.

Kolaylık ve konum

Kolaylık, bir şeyin satın alınması, ulaşılması veya kullanılmasının ne kadar kolay olduğunu belirtir. Bir rakibin kullanımı çok kolay bir ürünü varsa, o zaman bir girişimci ürünlerini kullanmayı kadar kolay hale getirmeye çalışması önemlidir, aksi takdirde rakibin ürününe rekabet etmesi olası değildir.

Kolaylık da konumla bağlantılıdır. Örneğin, bir kafe bir tren istasyonunun yanında bulunuyorsa, trenle seyahat eden insanlar için uygundur. Uygun bir yerde bulunmak muhtemelen bir rekabet gücüdür.

Ürün yelpazesi

Ürün yelpazesi, bir işletme tarafından satılan ürün veya hizmetlerin sayısı ve türlerini ifade eder. Eğer bir rakip sadece bir ürün satarsa, rakip piyasaya sınırlı erişime sahip olacağından bu bir zayıflık olarak görülebilir. Buna karşılık, bir rakibin geniş bir ürün yelpazesi varsa, rakip daha geniş bir müşteri kitlesini hedefleyebileceğinden, bu bir güç olarak görülebilir. Bir girişimcinin farklı bir ürün yelpazesine sahip olduklarından emin olması genellikle önemlidir.

Müşteri servisi

Küçük bir işletme için müşteri hizmetleri son derece önemlidir. Bir işlem gerçekleşmeden önce, işlem sırasında ve işlemden sonra müşterilere bir işletme tarafından sunulan hizmet anlamına gelir. Çoğu küçük işletme, örneğin müşterilere hızlı bir şekilde hizmet vererek mükemmel bir müşteri hizmeti sunmalarını sağlar. Bir rakip müşteriye hizmet vermede yavaşsa, bu rakibin zayıflığı olabilir.

Rekabetin ticari karar verme üzerindeki etkisi

Tüm işletmeler rakiplerinden bir şekilde etkilenir ve bunun işletmelerin aldığı kararlar üzerinde etkisi olabilir. Örneğin, iki işletme aynı ürünü sunuyorsa ve işletmelerden biri sınırlı bir süre için indirim sunuyorsa, diğer işletmenin de aynısını yapması gerekebilir. Benzer şekilde, bir işletme yeni bir ürün ortaya çıkarırsa (örneğin, yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilecek mevsimsel bir kahve), rakipleri de sınırlı sayıda bir içecek getirmek isteyebilir.

Advertisement

İşletmeler arasındaki rekabet müşteriler için iyidir, çünkü işletmeler kaliteli ürünleri ve hizmetleri doğru fiyata sunmak zorundadır. Ayrıca, işletmelerin yenilik yoluyla yeni ürün ve hizmetleri güncellemeye ve sunmaya devam etmeleri gerektiği anlamına gelir. Örneğin, iki çiçekçi yan yanaysa, her birinin ürünlerinin diğerinden daha fazla müşteri çekmek amacıyla olabilecekleri en iyi kalitede olmasını sağlamaları gerekecektir. Ayrıca, işletmelerden biri çok benzer bir ürün için daha yüksek bir fiyat talep ederse, bu işletme müşterilerini kaybedecektir.

Rakipler işletmeler için sorunlu olabilir. Örneğin, bazı rekabet bölgesel olabilir (aynı konum veya alanda), bir işletme fiyatlarını son derece düşük ayarlayarak veya diğer işletmelerin rekabet edemeyeceği teklifler koyarak diğer işletmeleri kapanmaya zorlar. Örneğin, iki sürücü eğitmeni aynı bölgede faaliyet gösteriyorsa ve biri 100 Lira için on ders veriyorsa, diğeri 280 Lira için on ders veriyorsa, daha pahalı eğitmenin daha ucuz olanla rekabet etme olasılığı düşüktür.


Leave A Reply