Ren Altını Opera Konusu (Richard Wagner)

0
Advertisement

Ren Altını Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Ren Altını Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

REN ALTINI(DAS RHEINGOLD)

Metin Yazarı: Richard Wagner
Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1869 Münih.

Başlıca karakterler:

Alberich (Bas), Fricka (Mezzosoprano), Erda (Alto), Wotan (Basbariton), Freie (Soprano), Fasolt (Bas), Fafner (Bas), Mime (Tenor), tanrılar, dört Ren kızı.

Konusu:

Nibelungların çirkin görünüşlü kralı cüce Alberich dört Ren kızının bekçiliğini yaptığı altını çalar. Kim bu altından bir yüzük yapıp parmağına takarsa eşi olmayan bir güce kavuşacaktır. Ateş Tanrısı Loge durumu Baştanrı Wotan’a haberler. Wotan, iki korkunç dev Fasolt ve Fafner’e tanrıların barınağı «Walhalla»yı yaptırmış, karşılığında Tanrıça Freie’yi vereceğini söylemiştir. Alacaklarını istemeye gelen devler Loge’nin haberi üzerine tanrıçadan vazgeçerek emekleri karşılığının bu altınla ödenmesini isterler. Fakat Wotan anlaşmayı hatırlatarak yola koyulur. Cüce Mime bir mağarada sihirli «Tarn» başlığını yapmaktadır.

Advertisement

Başlığı giyen istediği kılığa girebilmektedir. Mime mağaraya gelen Wotan ve Loge’ye bu özelliği anlatır, Loge kurbağa olup olamayacağını sorar, Alberich kurbağa kılığına girdiği anda yakalanır, elindeki altın alınır. Nibelung kralı altım ele geçirenleri lanetlemiştir. Kader tanrıçası Erda’nın öğüdü üzerine Wotan devleri çağırarak onlara «Tarn» miğferini ve altını verir, Freie’yi kurtarır. Lanet kendini göstermeye başlamıştır; iki dev altın nedeniyle dövüşürler, Fafner arkadaşını öldürür. Wotan, Walhalla’dan ötürü mutludur. Tanrı Donner’e bir fırtınayla bulutları dağıtmasını emreder, sonra yavaşça beliren gökkuşağı üzerinde eşi Fricka ve tanrılarla barınağa doğru yürür. Ren kızları çaldırdıkları altının peşinden yakınmakta, tanrılar evlerine girmektedir.

Tanınmış bölümler:

«Ön müziği», «Weiche, Wotan, weiche» (Erda). «Abendlich strahlt» (Wotan), «Tanrıların Walhalla’ya yürüyüşü».


Leave A Reply