Renk Nedir? Renk İle İlgili Bilgi

0

Renk nedir, nasıl oluşur? Işığın yansıması, ana ve ara renkler nelerdir? Renkli görmek ve renk ile ilgili kısa bilgi.

Renk Nedir? Renk İle İlgili Bilgi

Advertisement

RENK

Renk, nesnelerden yansıyan ışıkların gözümüzce algılanması sonucu gördüğümüz şeydir. Beyaz ışık renksiz olarak görülebilir, ancak; gerçekte renklerin bir karışımından oluşmaktadır.

Yağmur damlalarından kırılarak ayrılan güneş ışıklarını gökkuşağı olarak görürüz. Gökkuşağı yedi renkten oluşur; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe rengi. Bu renk kuşağına tayf adı verilir.

IŞIĞIN YANSIMASI

Bir nesne, yansıttığı ışık nedeniyle; yalnızca tek bir renk olarak görülür. Örneğin; bir yaprak yeşil renkli görülür, çünkü; yeşil ışığı yansıtırken tayfta yer alan diğer bütün renkleri emer.

ANA RENKLER

19. yüzyılda bilim adamları; neredeyse tüm renk ışıklarının, üç temel rengin -kırmızı, mavi ve yeşil-değişik miktarlarda, birbirlerine karıştırılmasıyla elde edilebileceğini keşfettiler. Bu üç renk ışığın ana renkleri olarak bilinmektedir.

Advertisement

BİRBİRİNE KARIŞTIRMAK

Eğer eşit miktarlarda kırmız, mavi ve yeşil ışık karıştırılacak olursa ortaya beyaz ışık çıkacaktır. Yalnızca; kırmızı ve yeşil ışık sarıyı; mavi ve yeşil camgöbeği ve mavi ve kırmızı morumsu kırmızıyı meydana getirir. Fotoğraf, baskı ve televizyonda renkler karıştırılarak milyonlarca farklı renk elde edilmektedir.

* Ana renk ışıkları kırmızı, mavi ve yeşildir. Karıştırıldıklarında beyaz ışığı oluştururlar.

* Resimde kullanılan ana renkler sarı, mavi ve kırmızıdır. Karıştırıldıklarında siyah renk oluşur.


FARKLI ANA RENKLER

Resim yapmakta kullanılan renk maddelerin ana renkleri farklıdır. Buradaki ana renkler; sarı, mavi ve kırmızıdır ve karıştırıldıklarında siyah rengi oluştururlar.

RENKLİ GÖRMEK

Işık, gözün arka tarafında bulunan retinaya ulaştığında, rengi görürüz. Retina ışığa duyarlı koni ve rod adı verilen hücrelerden oluşmuştur. Koni hücreleri belirli renklere duyarlı iken, renge duyarlılığı olmayan rod hücreleri loş ışıkta görmemize yardımcı olur.

YANSIMA VE SOĞURMA

Işık bir nesneye çarptığında nesne, tayfta bulunan renklerin bazılarını soğurur (emer) ve bazılarını yansıtır. Örneğin; bir domates kırmızı görünür, çünkü; kırmızı ışığı gözlerimize yansıtırken, gökkuşağının diğer renk ışıklarını -turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe – soğurur.

Advertisement


Leave A Reply