Renklerin Nitelikleri Nelerdir?

0

Renklerin nitelikleri nelerdir? Rengin özellikleri, türü, değeri ve şiddeti hakkında bilgi.

renklerRengin Nitelikleri; Bir renkte başlıca 3 nitelik bulunur:

1. — Rengin türü: Bir rengi başka bir renkten ayıran karakterdir.

2. — Rengin değeri: Bir rengin nötr renklerle değerlendirilmesidir.

3. — Rengin şiddeti: Ana renkler şiddetli renklerdir. Parlak ana renklerin nötr renklerle parlaklıklarının öldürülmesi gerekir. En şiddetli rengin en uçuk tonu ile arasında kurduğu şiddet ve derece bağlantısına rengin şiddeti denir.

Şiddetli renkler ilkel görünür, çok yorucu olur. Bu bakımdan, meselâ hasta ziyaretine şiddetli parlak renkli çiçekler götürülmemelidir. Bir cenaze törenine sıcak renkli, neşe belirten çiçekler gönderilemez.

Bazı çiçeklerin de gece kullanıldıklarında renk değiştirdiklerim bilmemiz gerekir. Meselâ mavi kullanışı çetin bir renktir. Geceleri kurşuniye döner. Eflâtun geceleri siyah, ya da kahverengi gibi görünür. Gene geceleyin ancak turuncumtırak sarı kullanılmalıdır. Normal gün ışığında pastel rengi olgun bir sarı, gece kirli beyaz, kirli saman sarısı bir renk alır. Turuncu, sarısı çok olursa, kirli kiremit rengi olur. Kırmızı, mavi karışık kırmızı ise eflâtun görünür; başka kırmızılar gün ışığındaki parlaklığını gece kaybederler. Koyu renkler ışık altında açık tonda görünürler.

Bir gece ziyafeti için gün ışığında tasarlanmış bir yemek odası gündüz verdiği zevk ve heyecanı bize gece vermeyebilir. Bu bilgilerle dikkatli davranmak gereklidir.

Bütün sanatçıların fikir kaynağı tabiattır. Bütün bu renk bilgileri, anahtarları araştırıcı, olgun bir sanatçı gözü ile doğadan çıkarılmıştır.

Odanızı, hoşlanıyorsanız, bazen sonbaharda doğanın büründüğü hüzünlü renk atmosferine, bazen ilkbaharın yeni doğan içli güzelliklerine, tazeliğine, bazen kırk ikindi yağmurlarından sonra yarı açılan tatlı, gözü yaşlı umut verici gökyüzüne benzetebilirsiniz. Bu anahtarlarla en güzel fikir kaynağınız tabiatın ta kendisi olmalıdır. Mutlu yaşantılar duygulu yaşantılardır. Duygulanabilmek için iyi görebilmek, gerçekten sevmek gerekir.


Leave A Reply