Renkli Paluze Tarifi

0

Renkli paluze eski Türk mutfağında “elvan paluze” diye bilinen halk dilindeki adı ise pelte olan besin değeri yüksek hafif ve zarif bir tatlı çeşididir.

Renkli Paluze Tarifi

Malzemeler (8 kişilik):
150 gram nişasta
1 litre su
1/4 litre süt
100 gram toz şekeri
100 gram ahududu şurubu
100 gram portakal şurubu
100 gram çilek ve ya vişne şurubu

Advertisement

Renkli Paluze Yapılışı
150 gram nişastayı bir miktar su ile ezip dört bardağa eşit bir biçimde ayırın.

1/4 litre sütü 100 gram toz şekerini ve dörde bölünmüş olan nişastanın bir bardağını bir kaba boşaltın. İyice karıştırdıktan sonra kabı ateşe koyun. Sütlü paluze pişerken nişastanın toplanmamasına ve nişasta kokusunun kalmamasına dikat edin.

Pişen sütlü paluzeyi 8 büyük komposto kasesine bölün ve donmaya bırakın. Dörde bölünmüş olan nişastanın ikinci bardağını 1/3 litre su ve 100 gram ahududu şurubuyla karıştırıp bunu da sütlü paluze gibi pişirdikten sonra donmuş olan sütlü paluze kaselerine eşit ölçüde bölerek boşaltın ve tekrar donmaya bırakın.

Üçüncü bardakta ki nişastayı 1/3 litre su ve 100 gram portokal şurubuyla karıştırıp aynı şekilde pişirdikten sonra sütlü ve ahududulu paluzelerin üzerlerine bölerek dökün ve tekrar donmaya bırakın.

Advertisement

Sona kalan bardaktaki nişastayıda 1/3 litre su ve 100 gram çilek/vişne şurubuyla karıştırıp pişirin ve dürdüncü tabaka olarak kaselere bölerek dökün ve iyice donmaya bırakın.

Renkli paluzeler donunca bunların kaselerini bir dakika kadar kaynar suda tuttuktan sonra servis tabaklarına başaşağı edip aktarın. Sonra bu tabakları paluzelerin daha iyi donmaları için servis vaktine kadar kalmak üzere tekrar buzdolabına kaldırın.


Leave A Reply