Reşat Nuri Güntekin Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Reşat Nuri Güntekin’in kısa biyografisi ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler. Reşat Nuri Güntekin’in eserleri.

Reşat Nuri GüntekinYirminci yüzyıl Türk edebiyatının en tanınmış romancılarından biridir. 1889′ da İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Çanakkale’de, orta öğrenimini İzmir’de yaptı. 1912’de İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesinden mezun oldu. Önce İstanbul’un çeşitli liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı genel müfettişi oldu. Çanakkale’den milletvekili seçilerek 1939- 1943 yılları arasında Büyük Millet Meclisi’nde çalıştı. Sonra yeniden müfettişliğe döndü. 1947’de Fransa kültür ataşeliğine atandı. Bu görevinden döndükten sonra da birkaç yıl daha müfettişlik yaptı. 1954’te emekliye ayrıldı. 1956’da, tedavi için gittiği Londra’da öldü. Cenazesi yurda getirilerek İstanbul’da gömüldü.

Reşat Nuri Güntekin yazı hayatına gazetecilikle girmişti. Sonra tiyatro eleştirmeleri yapmaya, hikaye, roman yazmaya yöneldi. Önce tiyatro eseri olarak kaleme aldığı Çalıkuşu’nu roman haline getirdikten sonra ünü birden bütün Türkiye’ye yayıldı. Bundan sonra pek çok roman, hikaye, tiyatro eserleri yazdı. Gezi notları, edebiyatla ilgili inceleme ürünleri de vardır.

Türk edebiyatında hikaye, roman dilinin kolay, tatlı, rahatlıkla okunur hale gelmesinde Reşat Nuri Güntekin’in büyük payı, emeği bulunur. Dili, anlatımı çok tabiî, canlı olduğundan bütün okurlara kendisini en çok sevdiren yazarlardan biri olmuştur. Halkçı, memleketçi, yurtsever bir yazardı; eserlerinde ulusun, ülkenin çeşitli sorunlarına dokunmuş; orta sınıf halkın, memurla rın, öğretmenlerin yaşayışını dile getirmiştir. En belirgin özelliklerinden biri de birçok gerçekleri, insanların zayıf yönlerini hafif bir mizah havası içinde vermesidir. Bu, hikâyelerinde daha çok göze çarpar.

Reşat Nuri Güntekin’in roman, hikâye, tiyatro, gezi notları, inceleme, çeviri alanlarında 90’a yakın eseri vardır. En tanınmış eserleri şunlardır:

Advertisement

Romanları : Çalıkuşu; Akşam Güneşi; Yaprak Dökümü; Acımak; Kızılcık Dalları; Eski Hastalık; Kan Davası; Miskinler Tekkesi.

Hikâye kitapları : Sönmüş Yıldızlar; Tanrı Misafiri; Leylâ ile Mecnun; Olağan İşler.

Tiyatro eserleri : Hançer; Taş Parçası; Eski Şarkı; Tanrıdağı Ziyafeti; Bugece Başka Gece; Balıkesir Muhasebecisi.

Gezi notları, anıları : Anadolu Notları.

Advertisement

Leave A Reply