Resif Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Özellikleri, Büyük Set Resifi Hakkında Bilgi

0

Resif nedir? Resifler nerede bulunur, özellikleri nelerdir? Resif çeşitleri nelerdir? Büyük set Resifi özellikleri hakkında bilgi.

resif

Kaynak: pixabay.com

Resif Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Resif; Mercan adı verilen, sıcak denizlerde yaşayan hayvanların iskeletlerinin birikmesi sonucunda meydana gelen birikime resif denir.

Resifler, suyunun sıcaklığı 18°’den aşağı düşmeyen denizlerde görülür. Bu şart da 35. kuzey, 32. güney paralelleri arasındaki denizlerde vardır. Yalnız, bu sınır içindeki denizlerde soğuk su akıntılarının bulunduğu yerlerde, suların çoğunlukla bulanık, az tuzlu olduğu çatalağızlar yakınlarında görülmezler. En yaygın olduğu yerler, Büyük Okyanus ortaları, Hint Okyanusu‘nun batı kesimleri, Endonezya adaları yakınları, Avustralya kıyıları ile Kızıldeniz, Antil Denizi’dir.

Büyük set resifi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mercanların meydana getirdiği resifler “atol”, “sed resifi”, “kenar resifi” olmak üzere, 3 şekilde görülür.

Atoller

Deniz ortasında halkalar şeklinde görülen mercan resifleridir. Okyanuslardaki atollerden bazılarının çapları 60 km.’ yi bulur. Küçük çaplı atoller daha çok kıyı denizlerde, kıtaların yakınında bulunur. Atollerin çok daha küçük olanlarına “faro” denir ki, bunlar çok defa zincir biçiminde yan yana sıralanarak daha büyük resif halkalarını meydana getirir. Hindistan’ın güneybatısındaki Maldiv Adaları bu durumdadır.

Set Resifleri

Kıyının biraz açığında, kıyıya paralel olarak uzanırlar. Bunların en güzel örneği Avustralya’nın kuzeydoğu kıyıları açıklarında bulunur. Great Barrier (Büyük set) adı verilen bu resifin uzunluğu 2,400 km dir.

Kenar Resifleri

Karaların hemen kenarında bulunan resiflerdir.

Büyük set resifi

Kaynak: pixabay.com

Büyük Set Resifi Hakkında Bilgi

Büyük Set Resifi, dünyanın mercan resif ekosisteminin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor ve dünyadaki en iyi bilinen ve en karmaşık doğal sistemlerden biridir.

Büyük Set Resifi, her yıl bir dizi ticari aktiviteyi destekleyen ve suyun altındaki güzelliğin tadını çıkarmak için milyonlarca ziyaretçiyi çeken bir Deniz Parkı ve Dünya Mirası Alanıdır.

Büyük Bariyer Resifi, Avustralya ekonomisine her yıl 5.6 milyar dolardan fazla katkıda bulunan ve yaklaşık 70.000 kişiye iş veren ekonomik bir güç merkezidir.

Büyük Set Resifi Marine Park ile ilgili bazı önemli bilgiler:

Bölgedeki 344.400 km2’lik bir alanı kapsıyor.

Dünyanın en büyük mercan kayalığı ekosistemini içerir.

3000’den fazla mercan resifi, 600 karasal ada, 300 mercan deneyi ve yaklaşık 150 kıyı mangrov adası içerir.

Kıyı sularında ortalama 35 metre derinliğe sahipken, dış resiflerde kıtasal yamaçlar 2000 metreden daha derinlere uzanmaktadır.

Hayvanlar ve bitkiler

Çoğunlukla renkli resif labirentine sahip olduğu bilinmesine rağmen, karmaşık mimarisi aynı zamanda çok sayıda hayvan ve bitki için de bir ev sağlıyor.

Nefes kesen deniz canlıları dizisi, 600 çeşit yumuşak ve sert mercan, 100’den fazla denizanası türü, 3000 çeşit yumuşakça, 500 tür solucan, 1625 çeşit balık, 133 çeşit köpek balığı ve mürekkep balığı ve 30’dan fazla balina ve yunus türü içerir.


Leave A Reply