Resim Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar? Çalışma Ortamı Görev Sorumlulukları

0

Resim Öğretmeni nedir? Resim Öğretmeni ne iş yapar, Resim Öğretmenliği mesleğinin özellikleri, çalışma ortamı, görev ve sorumlulukları nelerdir?

resim yapan çocuk

Kaynak: pixabay.com

Resim Öğretmeni nedir?

Sanatı ve öğretmeyi seviyor musunuz? Peki hepsini bir araya getirip bir resim öğretmeni olabilirsiniz!

Advertisement

Bir resim öğretmeni tipik olarak okul sisteminde çalışarak öğrencilere nasıl resim yapılacağını, çizileceğini, heykel ve seramik yapmayı ve fotoğrafçılığı öğretir. Ancak resim öğretmenleri özel olarak veya sanat merkezlerinde de çalışabilirler.

Resim öğretmenleri, öğrencilerini sanatın yaratılması, sanat tarihi ve sanat teorisi hakkında eğitir. Çoğu resim öğretmeni, yaptıkları işe tutkuyla bağlıdır ve öğrencileriyle paylaşma arzusu ile pratik yaparlar.

Resim Öğretmeni ne iş yapar?

Resim öğretmenleri dersler ve projeler planlamalı ve tüm öğrencileri için yeterli sanat malzemeleri ve araçlarına sahip olduklarından emin olmalıdır. Kalemler, boyalar, kağıt, tuvaller, kil ve tekstiller gibi çeşitli malzemelerle çalışırlar. Özellikle dijital sanat formlarını öğretirken bilgisayar da kullanabilirler.

Bir resim öğretmeni, öğrencilere öğretirken temel konulara bakacaktır: çeşitli ortamları kullanarak nasıl sanat yaratılır; ilgili yapıların / işlevlerin türleri; içeriğin seçimi ve değerlendirilmesi; sanatın farklı kültürler ve geçmişle ilişkisi; sanat eserlerinin değerlendirilmesi; ve sanat ve diğer disiplinler arasındaki ilişki. Bu alanlar tipik olarak ayrı ayrı öğretilmez, ancak örtüşecek ve birbirleriyle kombinasyon halinde öğretilecektir.

Advertisement

Bir resim öğretmeninin görevleri öğrencilerinin seviyesine göre değişir. İlkokul veya ortaokul eğitimi, lise sanat öğretmenlerinin öğrencileriyle paylaştığı daha gelişmiş projeler ve rehberliğe karşı çok basittir.

Resim Öğretmeni

Sanat merkezlerinde sanat öğretimi genellikle özellikle yetişkinlere yöneliktir. Çocuklara öğretmenlik yapmamayı tercih eden ve belirli okul müfredatlarını kapsamak yerine derslerinde uzmanlaşmayı tercih eden resim öğretmenleri için mükemmel bir alternatiftir.

Resim öğretmenleri ayrıca sanat profesörü düzeyinde ciddi sanat öğrencileriyle çalışma fırsatına sahiptir. Akademik yol, sanat profesörlerinin sadece kendi uzmanlık alanlarındaki dersleri vermesine izin verir ve kısmen sanatçı, kısmen sanat eleştirmeni olup gelecekteki sanat eğilimlerinin nasıl gelişeceğini etkileyebilir.

Bir Resim Öğretmeninin çalışma ortamı nasıldır?

Çoğu resim öğretmeni, öğrencilere devlet okullarında veya özel okullarda birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar ders verir, ancak özel olarak, sanat merkezlerinde veya profesör olarak çalışan resim öğretmenleri de vardır.

Genellikle normal okul saatlerinde çalışsalar da, projeleri işaretlemek, derslere hazırlanmak, personel toplantılarına katılmak ve idari görevleri yerine getirmek için ek saatler çalışmaları da beklenir. Resim öğretmenlerinin ayrıca düzenli mesleki gelişim kurslarına katılmaları ve genellikle bir okul veya yerel topluluk için öğrenci sanat eserleri sergileri düzenlemeleri beklenir.

Advertisement

Sınıf Öğretmeni

Sınıf Öğretmeni, resmi ya da özel ilkokullarda, öğrencilere okuma, yazma ve temel bilgileri öğretir, onların bedeni ve zihni eğitimiyle uğraşır.

Sınıf Öğretmeni

Türkiye’de ilköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için mecburidir. Yurdumuzda okulların en uzak köylere kadar yayılmasını sağlamak ve bu okullara öğretmen yetiştirmek görevini de devlet üzerine almıştır. Sınıf öğretmenleri, üniversitelerin sınıf öğretmenliği bölümlerinden yetişir. Sınıf öğretmeni, sınıfının bütün derslerini okutmakla yükümlüdür. Öğrenciler, ilk sınıflardan başlayarak Türkçe, hayat bilgisi, matematik, resim, müzik ve beden eğitimi derslerini görürler.


Leave A Reply