Rhone Nehri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Fransa’da yer alan ve Akdeniz’e dökülen önemli bir nehir olan Rhone Nehri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

rhone nehri

Fransa’nın Akdeniz’e dökülen en önemli akarsuyudur. Uzunluk bakımından Avrupa’nın 13. nehri olan Rhone (Ron) 810 km.’dir, 100.000 km2’lik bir havzanın sularını Akdeniz’e boşaltır.

Rhone, İsviçre Alpleri’nden doğar, önce doğu-batı doğrultusunda akar, Leman (Cenevre) Gölü’ne girer. Bu gölden çıktıktan sonra Fransa topraklarına geçer. Lyon şehri yakınında en önemli kolu olan Saâne (Son) nehrini alır, bir dirsek çevirerek kuzey-güney doğrultusunda akmaya başlar.

Saone vadisi Fransa’nın önemli tarım alanlarındandır. Bu vadinin iki yanındaki yamaçlar bağlarla kaplıdır. Bu bağlardan elde edilen üzümle Fransa’nın ünlü şaraplarından bazıları yapılır. Lyon’dan sonra, güneyde, Rhöne Ovası gittikçe daralır, az çok engebeli bir hal alır. Bu vâdi boyunda Valence çevresinde dut ağaçları görülmeye başlar, bu alanda ipekçilik gelişmiştir. Nehir daha güneyde Lyon Körfezi’nde Akdeniz’e ulaşır.

Advertisement

Leave A Reply