Ribavirin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Ribavirin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ribavirinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ribavirin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Ribavirin

Ribavirin

Kullanımları

Ribavirin, karaciğerin viral bir enfeksiyonu olan kronik (uzun süreli) hepatit C’yi tedavi etmek için diğer antiviral ilaçlarla (interferon, sofosbuvir gibi) birlikte kullanılır. Kronik hepatit C enfeksiyonu skar (siroz) veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer sorunlarına neden olabilir. Ribavirin, vücudunuzdaki hepatit C virüsü miktarını azaltarak çalışır, bu da karaciğerinizin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu tedavinin virüsü başkalarına geçirmenizi engelleyip engelleyemeyeceği bilinmemektedir. Virüsü başkalarına geçirme riskini azaltmak için iğneleri paylaşmayın ve “daha güvenli seks” (lateks prezervatif kullanımı dahil) uygulayın.

Ribavirin Tablet nasıl kullanılır?

Ribavirin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Ayrıca diğer antiviral ilaçlarınız için ilaç bilgilerini okuyun.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez yemekle doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Doz ve tedavi süresi yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilaç bir dozlama paketinde gelirse, doktorunuz sizi başka türlü yönlendirmediği sürece dozlama paketindeki talimatları dikkatlice izleyin.

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kısa bir süre sonra belirtileriniz kaybolsa bile ribavirin ve diğer antiviral ilaçlarınızı reçete edilen süre boyunca almaya devam edin. İlaçlardan herhangi birini çok erken durdurmak, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Bu ilaçla tedavi edilirken bol su için. Bunu yapmak ciddi yan etki riskini azaltacaktır.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

Mide bulantısı, ishal, mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, uyku sorunu, öksürük, düşük iştah, kilo kaybı veya kazancı, kuru cilt veya tat / işitme değişiklikleri olabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Olağandışı yorgunluk / halsizlik, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, kas / eklem ağrısı, görme değişiklikleri, kolay morarma / kanama, koyu renkli idrar, gözlerin / cildin sararması gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Göğüs ağrısı, çene / sol kol ağrısı, mide / bel ağrısı, siyah / kanlı dışkı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ribavirin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kan bozuklukları (örn. Orak hücre anemisi, düşük hemoglobin, talasemi), böbrek hastalığı, diğer karaciğer problemleri (örn. Otoimmün hepatit), kalp hastalığı, yüksek kan basınç, solunum problemleri, pankreas problemleri (örn. pankreatit), diyabet.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya alışılmadık bir şekilde yorgun hale getirebilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Yaşlandıkça böbrek fonksiyonu azalır. Bu ilaç böbrekler tarafından çıkarılır. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken yaşlı insanlar anemi için daha büyük risk altında olabilir.

Ribavirin hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Bu ilaç başlamadan önce, tedavi sırasında ve bu ilaç kesildikten sonraki 6 ay boyunca kadın hastaların veya erkek hastaların kadın partnerlerinin hamilelik testi yapmaları önerilir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu bilgilendirin.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için potansiyel risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antasitler, didanosin, zidovudin.


Leave A Reply