Richard Byrd Kimdir? Antarktika’ya Yaptığı Seyahatler İle Tanınan Amerikalı Bilim İnsanı

0
Advertisement

Richard Byrd Kimdir? Amerikalı kaşif ve bilim insanı olan Richard Byrd Hayatı, biyografisi, çalışmaları. Richard Byrd hakkında bilgi.

Richard Byrd

Richard Byrd (Kaynak: wikipedia.org)

Richard Byrd (1888-1957), Amerikalı bir amiral, kaşif ve bilim adamıdır. Kuzey ve Güney kutuplarındaki keşifleriyle tanınmıştır.

Amerika’da Winchester’de doğdu. 1912’de Deniz Akademisinden mezun oldu. 1917’de havacılık konusunda kurs görerek, 1918’de pilot ehliyeti aldı. 1. Dünya Savaşı süresince Amerikan deniz ve hava üslerini idare etmek göreviyle Kanada’da bulundu.

Amiral Byrd, Kuzey Kutbu’na ilk uçuşunu 1926’da yaptı. Spitsbergen’den 9 Mayısta saat 12:50 de hareket ederek aynı gün saat 9:02 de kutba vardı. Havada bir kaç tur yaptıktan sonra kalktığı yere geri döndü.

Richard Byrd, ikinci tecrübesini Antartika’ya uçarak yaptı. 1928 Eylülünde Amerika’dan hareket etti, aralıkta Antartika’ya vardı. Burada Ross Denizi kıyısında Balina Körfezi’nde “Küçük Amerika” diye adlandırdığı bir kamp kurdu. Bir yandan Antartika’nın keşfi ile uğraşırken öte yandan da Güney Kutbuna tecrübe uçuşları yapıyordu. 1929 yılının 29 Kasımında saat 15:29 da Antartika’dan hareketle ertesi gün 13:14 de Güney Kutbuna vardı.

Amerika’ya dönüşünde Byrd’e, Kongrenin bir kararıyla Amiral rütbesi verildi. Byrd, bu rütbe ile emekliye ayrıldı.

Advertisement

Byrd 1933’de Antartika’ya ikinci seferini yaptı. Bu defa niyeti orada daha fazla kalıp bilimsel incelemeler yapmaktı. İşin tehlikesini düşünerek yanına hiç yardımcı almadı. Kutbun altı aylık kış gecesi süresince karlara gömülü küçük bir kulübede yaşadı, meteorolojiye ait incelemelerde bulundu. Mayıs ayında ısınmak için yaktığı gaz sobasının dumanlarını devamlı olarak teneffüs etmekten dolayı yavaş yavaş zehirlendiğini hissediyordu. Fakat onu kurtarmaya gelecek ekibin karşılaşabileceği tehlikeleri göz önünde bulunarak yardım istemedi. Bir süre sonra Thomas Poulter’in idaresinde tesadüfen oraya gelen bir meteoroloji heyeti Byrd’ü kurtardı.

1939-40’ta Amerika Birleşik Devletleri hükümeti Byrd’ü bir heyetle Antartika’ya gönderdi. Byrd, hiç durmadan gezmesine, keşif dağarcığına yeni bilgiler eklemesine rağmen bir türlü bu maceralı hayattan vazgeçip köşesine çekilemiyordu. İkinci Dünya Savaşından sonra bir kere daha Güney Kutbuna gitti. 1957’de kalp romatizmasından öldü. Byrd, yaptığı keşif yolculuklarıyla ilgili kitaplar da yazmış, coğrafi keşifler arşivine önemli eserler kazandırmıştır.

Antarktika

En büyük prestiji, Güney Kutbu yakınlarındaki Antarktika‘yı keşfetmek için bilimsel bir keşif gezisi düzenlediğinde geldi. Kışı bölgenin çeşitli noktalarını belirleyerek geçirdi ve 1928’de Balinalar Körfezi’nde Küçük Amerika üssünü kurdu. Bernt Balchen tarafından yönetilen bir uçuşta, 1929’da Güney Kutbu’na uçtu ve edindiği deneyimler ve bilgiler, Antarktika kıtasına başka geziler yapmasına izin verdi.

1930’da bir amiral olarak 50 kişilik bir seferin komutanı olarak Antarktika’ya döndü ve 1933 ile 1934 arasında kıtada birkaç üst uçuş yaptı, birkaç meteorolojik ve jeolojik deney yaptı ve Edsel Ford Dağları ile Marie Byrd Land’i keşfetti . Ardından meteorolojik araştırmalar için Küçük Amerika üssünün 198 km güneyindeki bir çadırda beş ay yalnız kaldı. Uzun kutup gecesini orada geçirdi ve deneyimi Yalnız kitabında anlatıldı. 1946’da dört bin adam ve birçok maddi kaynakla bir başka büyük sefere komuta etti. Buzlu kıtanın haritasını çıkardı ve uranyum dahil mineraller aradı .

İlki 1929’da ve sonuncusu 1956’da olmak üzere güney kıtasına beş sefer düzenlendi. 1946 ve 1947 yılları arasında, 1.390.000 km² Antarktika bölgesini keşfettiği ve haritasını çıkardığı Yüksek Atlama (Pulo Alto) adlı büyük operasyonu gerçekleştirdi. 1955’te Antarktika’da da Derin Dondurma seferini gerçekleştirdi ve en son 1956’da austral kutbu üzerinden uçtu.

Advertisement


Leave A Reply