Richard Leakey Kimdir? Kenya’lı Paleoantropolog’un Hayatı ve Çalışmaları

0

Richard Leakey kimdir ve ne yapmıştır? Kenya’lı ünlü paleoantropologun hayatı, çalışmaları ve fosil bilimine katkıları, hakkında bilgi.

Richard Leakey

Kaynak : wikipedia.org

Richard Leakey

Richard Leakey, Kenya’nın ünlü Leakey paleoantropoloji araştırma ailesinin bir üyesidir. Elli yılı aşkın bir süredir vahşi yaşamı, bağımsız düşünceyi ve korumayı tutkuyla savundu. Şiddetli sağlık sorunları, siyasette kariyer yapmasını ve vahşi yaşamı koruma yasalarının uygulanmasını engellemedi. Nairobi’de doğdu ve Afrika taşrasında maceralarla dolu aktif bir gençliğin tadını çıkardı. Önceleri ırksal eşitliği benimsedi ve o dönemde yaygın olan Kenya’nın sömürge atmosferinde akranlarının zulmüne uğradı. Fotoğrafik bir safari lideri, kemik tanımlayıcı ve genel açık hava adamı olmak için vahşi yaşamla mücadele konusundaki geçmişini kullanırken bir uçak pilotu olarak becerilerini geliştirdi. Son zamanlarda bağımsız, Etiyopya ve Kenya’da erken insanlığın önemli fosillerini keşfeden çok uluslu antropolog ekiplerine başkanlık etti. Fildişi kaçak avcılarına karşı cesur stratejilerle fil koruma yasalarını uygularken çıkarları korumaya yöneldi. Siyasi olarak, liberalizmi, sosyal adaleti ve yeşil siyaseti destekleyen Kenya’nın ‘Safina Partisi’ni kurdu.

Çocukluk ve Erken Yaşam

19 Aralık 1944’te Kenya’da doğan İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem, Richard Leakey’in ilk yıllarını şekillendirdi, bağımsız vahşi yaşam araştırmaları için fırsatlarla ve ırksal eşitsizliğin ayık hatırlatıcılarıyla doluydu. 1950’de kardeşleriyle birlikte küçük otçulları yakaladı ve onların avlarını aslanlardan ve sırtlanlardan korudu. İlkel insan çocukları gibi yaşayıp yaşamayacaklarını görmek istediler. 1956’da ata binerken kafatasını kırdı. Zayıf ve hasta Richard, babasına annesinden boşanmaması için yalvardı ve ailesini yıllarca bir arada tutmayı başardı. 1956’da ırksal eşitliği desteklediğini söylediği için okuldaki akranları onunla alay etti. İstismarları, onu bir kafese kapatıp sopalarla dürttüklerinde fiziksel bir hal aldı.

Kariyeri

Leakey on altı yaşında bağımsız olarak yaşadı, kemikleri tanımlayan bir işe başlamak için borç para aldıktan sonra okulu bıraktı ve daha sonra fotoğraf safarilerine liderlik etti. O ve meslektaşları, Natron Gölü yakınlarında fosil aradıklarında, gerçek paleontoloji kariyeri başladı. Ortağı KamoyaKimeu, yaklaşık 1,2 milyon yıl önce sona eren ‘Pleistosen Dönemi’ sırasında bölgede yaşayan erken bir insan olan ‘Australopithecus boisei’ fosilini ortaya çıkardı. 1964’te Leakey ve Kimeu bu tür iki keşif gezisine başkanlık etti. ‘Louis Leakey’in Tarih Öncesi ve Paleontoloji Merkezi’nden ayrıldıktan sonra, ‘Kenya Museum Associates’i kurdu. Yönetim kurulunda yer alarak müzenin memurlarını ‘Kenyalılaştırma’ çabalarını denetledi ve yerli Kenyalıları daha büyük sorumluluk sahibi pozisyonlara yerleştirdi.

Richard Leakey

Kaynak : wikipedia.org

1967’de Leakey, Etiyopya’nın Omo Nehri bölgesine, şimdiye kadar paleoantropolojik olarak keşfedilmemiş keşif gezileri ile başka bir atılım geldi. Bu keşif sırasında 1972-1978 yılları arasında bir “Homo rudolfensis” kafatası, bir “Homo erectus” kafatası ve sağlam bir “Homo erectus” kafatası dahil olmak üzere birçok keşif yapıldı. 1984 yılında Kenya’da “Turkana Gölü” yakınında, şimdi “Nariokotome Boy” olarak adlandırılan “Turkana Boy” önemli keşfine tanık oldu. Erken Pleistosen’den kalma en eksiksiz erken insan iskeletidir ve tahmini ölüm yaşı 8’dir.

1989’da, Kenya başkanı tarafından ‘Yaban Hayatı Koruma ve Yönetim Departmanı’ başkanlığına atanarak korumayı benimsedi. Kaçak fil avcılığını kınayarak, kaçak avcıları gördükleri anda vurma yetkisine sahip olan kaçak avcılıkla mücadele birimlerinden oluşan cesur bir strateji izledi; kaçak avlanma faaliyeti hızla azaldı. 1989 yılında Leakey ve Başkan Moi tarafından ‘Nairobi Ulusal Parkı’nda on iki ton fildişi yakıldı. Bu tür sert önlemler, Leakey’i düşman yaptı.

1994 yılında örgüt içindeki yolsuzluk suçlamaları üzerine koruma grubundan istifa etti. Çabaları daha sonra Kenya siyasetine döndü. Bir yıl sonra, yeşil siyaseti, liberalizmi ve sosyal adaleti benimseyen ‘Safina Partisi’ni oluşturan aydınlara katıldı. Başkan Moi, 1999’dan 2001’e kadar onu Kabine Sekreteri ve kamu hizmetinin başına atadı. New York’taki ‘Stony Brook Üniversitesi’, ertesi yıl onu şu anda ders verdiği bir antropoloji profesörü olarak işe aldı. Üniversitede ‘Turkana Havzası Enstitüsü Başkanı’dır. 2004 yılında bloglar aracılığıyla Afrika’daki korumacıları destekleyen ‘WildlifeDirect’i kurdu. Herhangi bir yerdeki insanlar, dünyanın en savunmasız türlerine, özellikle de 2007’de Kongo’nun dağ gorillerine yardım etmede doğrudan bir rol oynamaktadır.

Temel eserleri

  • 1993’te Roger Lewin ile birlikte ‘Origins Reconsidered: In Search Of What Makes Us Human’ı yayınladı. Kitapta tarihöncesini Turkana Gölü’ndeki keşiflerine dayanarak değerlendiriyor ve daha önceki çalışmalarını daha yeni kanıtlar ve analitik tekniklerle karşılaştırıyor.
  • 2001 tarihli ‘Yaban Hayatı Savaşları: Afrika’nın Doğal Hazinelerini Kurtarmak İçin Savaşım’ adlı çalışması, kaçak fil avcılığıyla savaşıyor. Daha önce, hominidleri incelemeye dalmıştı.

Ödüller ve Başarılar

Araştırma, keşif ve keşifte ayrım için ‘National Geographic Society’ tarafından ‘Hubbard Madalyası’ ile ödüllendirildi. 1994 yılında onurlandırıldı. 2007’de, bilim için eğitimli toplum olan ‘Londra’daki Kraliyet Cemiyeti’ne üye seçildi. 2013 yılında “Amerikan Hümanist Derneği”nden “Isaac Asimov Bilim Ödülü”nü aldı. Toplum, insanlığın ortak iyiliğini gözeterek, en yüksek ahlaklı bir yaşamı onaylar.

Kişisel yaşamı ve ölümü

Leakey akıcı Kiswahili konuşabiliyordu ve beyaz ve siyah topluluklar arasında zahmetsizce hareket etti. Toplum içinde ırktan nadiren bahsederken, ırkçılık ve cinsiyet eşitsizliği onu çileden çıkarmıştır. Leakey ateist ve hümanist olduğunu belirtmiştir. 77. doğum gününden bir aydan kısa bir süre sonra, 2 Ocak 2022’de Nairobi’nin dışındaki evinde öldü. Arzuları doğrultusunda Rift Vadisi boyunca bir tepeye gömüldü.


Leave A Reply