Richard Wagner Hayatı

0
Advertisement

Ünlü Alman bestecisi Richard Wagner’ın hayatı, biyografisi, eserleri, ünlü besteleri hakkında bilgi.

Richard Wagner

Richard Wagner

Richard Wagner; (1813 – 1883) XIX. yüzyılın ünlü Alman opera bestecisi, yazar ve eleştirmecilerindendir. Leipzig’de doğdu. Öğrenimini Dresden ve Leipzig’de yaptı, Gottlieb Müller’ den müzik öğrendi.

Wagner, müzik alanında yeni bir ses olarak göründü. Tam bir müzik eğitimi görmeden, yalnız kendi yaratıcılığı ile meydana getirdiği ilk eserlerinde şaşırtıcı bir yenilik ve güç vardı, üniversite eğitimi sırasında, çağının ünlü öğretmenlerinden Weinlig’den ders aldı. Bundan sonra kendisini tamamen müziğe vererek Magdeburg orkestrası şefliğine atandı. İlk operalarını (Die Feen ile Das Liebesverbot)ı bu sıralarda yazdı.

Wagner, kabiliyetine, eserlerinin yeniliğine rağmen uzun yıllar bir besteci olarak değil, fakat orkestra şefi olarak çalışmak zorunda kaldı. Onu, tanıtan ilk eseri «Rienzi» operası oldu. Bulwer Lytton’un bir eserinden alınan bu opera 1842’de Dresden’de oynandı. Kendi deyimiyle artık “ufuk tamamen açılmıştı.”

Bu operadan sonra Wagner’in yaratıcı çağı başladı. «Derfliegende Hollander=Uçan Hollandalı» 1843’de Dresden’de temsil edildi. Wagner ilk defa bu operasında «Leitmotiv» denilen ikinci melodik sesi denediği gibi, ses ile saz arasında büyük bir yakınlık kurdu.

Bundan sonra Alman halk masallarına dönerek, hak ve hürriyet için çarpışan kahramanların hayatını operalarına konu olarak seçti. Bu yüzden Batı Avrupa’da kralların öfkesine uğrayarak bir süre İsviçre’de yaşamak zorunda kaldı. Bu sırada yazdığı «Tannhauser» operası 1845’de oynandı. Daha sonra «Lohengrin», 1850 yılında çağın ünlü virtüoz bestecisi, Franz Liszt tarafından, oynatıldı.

Advertisement

Ünü bütün dünyayı saran Wagner, 1850 yılından sonra, Avrupa’nın başkentlerinde bir kral gibi karşılandı .

Eserleri aylar ve hatta yıllar boyu opera programlarında yer aldı. Venedik’te öldüğü zaman 70 yaşındaydı ve çağının en ünlü bestecisi sayılıyordu.


Leave A Reply