Rio de Janeiro Nerededir? Konumu Özellikleri Tarihi Gezilecek Yerler

0
Advertisement

Rio de Janeiro nerede, hangi ülkededir? Rio de Janeiro coğrafi konumu, özellikleri, tarihi, gezilecek yerleri hakkında bilgi.

Rio de Janeiro

Kaynak: pixabay.com

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro; Brezilya’nın güneydoğusunda liman kenti, aynı adı taşıyan eyaletin merkezidir. Ülkenin eski başkenti, en yoğun nüfuslu kenti ve limanı (Guanabara Koyu), Sao Paulo’dan sonra ikinci önemli endüstri merkezidir. Gemi yapımı, kimya, besin, besin, metalürji, mobilya, basım-yayın, cam, meşrubat, lastik, tütün, borsa, bankacılık temel ekonomi ve endüstri etkinlikleri olup tüm ülkeyle ticaret bağlantısı vardır. Düzlükleri çoğunlukta olmasına karşın, oluşturdukları denizkulakları (lagünler) yerleşim alanlarını sınırlar. Çevresindeki 113 adadan en büyüğü, koydaki Governador olup, başlıca üç havaalanı bu adadadır.

Rio de Janeiro

Kaynak: pixabay.com

İklim ve Yaşam

Tropikal iklim egemendir. Güney yarıkürede yeraltığında en sıcak ay ocak (26°C), yıllık ortalama sıcaklık 20°C’dir. Kent üç ana bölgeye ayrılır. Güney Bölgesi, en hareketli kesimidir. Ünlü plajlar (Copancobana, İpenama), İsa’nın heykelinin bulunduğu ünlü Corcovado Tepesi, konik tepe Pao ve Açuar, Meclis Binası, yoğun ticaret merkezleri, oteller, sanat galerileri, eğlence yerleri, orta ve yüksek sınıfın yerleşim yerleri, gökdelenler, bu bölgelerdedir. Kentin büyük bir bölümü ve resmi daireleri kapsayan Kuzey Bölgesi, orta ve dar gelirlilerin oturduğu bölgedir. Maracana Stadyumu, Nossa Senhora da Penha Kilisesi Quinta de Boa Vista Parkı ve içindeki ulusal müze, hayvanat bahçesi bu bölgedir.

Kentin çekirdeğini oluşturan Orat Bölge, bazı hükümet binaları ve müzeleri içermekle birlikte, ticaret etkinliklerinin yoğun olduğu bölgedir. Rio, aynı zamanda ülkenin eğitim (Rio de Janeiro Federal Üniversitesi (1920). Katolik Üniversitesi) (1960). Eyalet Üniversitesi, kültür (sanat galerileri, müzeler, sergiler, dünyaca ünlü Rio Karnavalı’nın dansı sambayı öğreten dans okulları), iletişim (günlük gazeteler, haftalık, aylık dergiler, 40 radyo, TV istasyonu) merkezidir. Ulaşım, otobüs, tren, uçak, feribot, metro vb toplu taşımacılık sistemleriyle sağlanır. Ülkenin başlıca dışalım limanı, Santos’dan sonra ikinci büyük dışsatım limanıdır. Kırsal kesimden göçler ve nüfusun yılda % 2.5 artması, konut sorunu yarattığından 300’ün üzerinde favele (gecekondu) mahallesinin doğmasına yol açmıştır.

Rio de Janeiro

Kaynak: pixabay.com

Tarihi

Portekizlilerin, 1502’de Rio Limanı’nı bulmalarına karşın, 1567’de Fransızların bölgeden çıkarılmalarına kadar sürekli yerleşim gerçekleşmedi. Fransızlara karşı bataklıklarla korunmuş, koya egemen bugünkü kent merkezi, Castelo Tepesi’nde kuruldu. 17. yüzyılda, koya ve düzlüklere doğru genişledi. Minas Gerais’de altın ve elmas bulunmasıyla ülkenin ve kentin ekonomik yazgısı değişti. Portekiz ile madenler arasında bir liman bağlantısı oluşu, kenti stratejik açıdan önemli bir konuma getirdi. Hızlı bir gelişme sürecine girilmesiyle, Kuzeydoğu Bölgesi’nde Salvador’daki sömürge yönetimi Rio’ya taşındı (1763).

1808’de Napolyon’dan kaçan Portekiz Kraliyet Hükümeti’nin, Rio’da kurulmasıyla Portekiz Krallığı’nın başkenti oldu. Bataklıklar kurutularak, düzlüklerde yerleşim başlatıldı. 1822’de, Brezilya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla ülkenin ilk başkenti oldu. 1889’da cumhuriyet ilan edildikten sonra da başkent konumunu korudu. 1960’ta, başkent, iç kesimlerin gelişmesini sağlamak amacıyla ortabatı bölümünde yeni kurulan Brasilia’ya aktarıldı.

Advertisement

Leave A Reply