Rio Usulü Keklik Tarifi

0

Rio Usulü Keklik nasıl pişirilir? Beyaz şarapla pişirilen Rio Usulü Keklik yapılışı, malzemeleri. Değişik yemek tarifleri.

Rio Usulü Keklik

Advertisement

Rio Usulü Keklik Tarifi

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
8 keklik,
3 baş soğan,
2 diş sarmısak,
1 kırmızı biber,
1 demet maydanoz,
1 sap kereviz,
3 defne yaprağı,
5 çorba kaşığı sirke.
1/2 bardak sek beyaz şarap.
1 bardak zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber

Yemek Tarifi:
Kekliklerin tüylerini yolup içlerini temizlenir ve ince tüylerini gidermek için tütsüledikten sonra bol suda içleri, dışları iyice yıkanır. Yıkanmış keklikler uzunlamasına ikiye bölünür. Yayvan bir güvece soğanların yarısı ince ince doğranır. Bunların üzerine keklikleri oturtulur. Kekliklerin üzerlerine kalan soğan rendelenip serpiştirilir. Defne yaprağıyle sarmısak, kereviz yaprakları ve maydanoz ince ince doğranıp rendelenmiş soğanın üstüne yayılır. En üste de ince doğranmış kırmızı biberi serpiştirilir.

Porselen bir kâseye sirke, zeytinyağı ve şarap dökülür.Tuzla karabiber eklenir ve çırparak karışım birbirine iyice yedirilir. Karışım güveçteki malzemenin üstüne gezdirerek dökülür. Güvecin ağzını kapattıktan sonra kap orta ısılı bir ateşe oturtarak keklikleri pişirilir.

Keklikler pişince, sıcak bir yerde tutulan servis tabağına düzenli bir biçimde yerleştirilir. Güveçteki karışım bir süre kuvvetli bir ateşte kaynatarak oldukça koyu bir hale getirilir. Karışım yani sosu koyulaşınca servis tabağındaki kekliklerin üzerlerine gezdirerek dökülür ve sofraya götürülüp servis yapılır.

Advertisement


Leave A Reply