Roald Amundsen Keşifleri Nelerdir?

0
Advertisement

Ünlü Norveç’li kaşif Roald Amundsen keşifleri ve hayatı ile ilgili bilgiler.

Roald Amundsen Güney Kutbunda

Roald Amundsen Güney Kutbunda

Roald Amundsen, Norveçli kâşif (Ostfold/Vedsten 1872-Kuzey Kutbu 1928). Önce Norveç Donanması’nda görev yaptı. 1897’de Belçika Antartika Araştırma Ekibi’ne katıldı. 1901’de küçük bir yelkenliyle Grönland yakınlarında Okyanus araştırmaları (oceanographic) yaptı. 1903’te aynı yelkenliyle kuzey manyetik kutbunu belirlemek için yola koyuldu.

Kuzeybatı Geçidi’nden ilk kez geçerek Kuzey Kanada kıyısını dolandı ve 1905’te Yukon’daki Herschel Adası’na vardı. 1910’da Güney Kutbu’na gideceğini basına açıkladı. İngiliz Robert F. Scott’ın Antartika’da bir üs kurması ve Güney Kutbu’na gitmek isteyişi, olayı bir yarış biçimine dönüştürdü. Amundsen’in üssü Scott’ın kinden 60 mil daha güneydeydi.

1911’de Antartika’daki Balinalar Körfezi’ne (Bay of Whales) ulaştı. Yanına, dört arkadaş ve 52 köpeğin çektiği yiyecek dolu dört kızak aldı. 3.276 metre tırmandıkları dağ dizisine “Queen Maud Range” adını verdi. Aralık’ta Güney Kutbu’na ulaştılar. Norveç bayrağını diktikleri bu bölgeye King Haakon VII Plateau (Kral VII. Haakon Yaylası) adını verdi. Üç gün inceleme ve gözlemlerini sürdüren ekip, Ocak 1912’de Balinalar Körfezi’ndeki üssüne döndü.

Bu sürede Scott ve ekibi de güç bir yolculuktan sonra Ocak’da Güney Kutbu’na vardı. Ancak dönüşte Scott ve tüm adamları yaşamlarını yitirdiler. 1925’te uçakla Kuzey Kutbu üzerinde uçmak istedi, ancak 136 mil kala zorunlu iniş yaptı. 1926’da İtalyan yapısı bir uçakla Kings Bay’den kalkan Roald Amundsen, bu kez Kuzey Kutbu üstünden uçmayı başardı. 1928’de Kuzey Kutbu’na zorunlu iniş yapan kaşif Nobile’i aramaya giden Amundsen ve beş arkadaşının uçağını bir daha gören olmadı. Güney Kutbu’nun kaşifi olarak tarihe geçti.

Advertisement

Basılmış kitapları arasında en ünlüleri şunlardır: To the North Magnetic Pole and Through the Northwest Passage (Kuzey Manyetik Kutbuna Gidiş ve Kuzeybatı Geçidinden Geçiş) 1907; The North Pole (Kuzey Kutbu) 1913; My Life as an Explorer (Kâşiflik Özyaşamım) 1927.


Leave A Reply