Robert Edwin Peary Kimdir?

0

Ünlü kaşif Robert Edwin Peary kimdir? Robert Edwin Peary’nin kısa hayat hikayesi ve başarısı hakkında bilgi.

Robert Edwin Peary

Kuzey Kutup noktasına ilk ayak basan Amerikalı kaşiftir. 6 Mayıs 1856 tarihinde doğmuş ve 64 yaşında iken 20 Şubat 1920’de hayata gözlerini yummuştur. Robert Edwin Peary bir deniz subayı idi. Önceleri Grönland’a Kutup bölgelerine yaptığı araştırma gezileriyle ün kazandı. Bu arada Grönland’ı etraflı şekilde inceliyerek «Yeşilyurt» adı verilen bu toprakların insanların güçlükle yaşıyabilecekleri bir yer olduğunu ortaya koydu.

Robert Edwin Peary Kuzey Kutbu’nu çevreleyen Arktika bölgesine birkaç defa gittiyse de Kutup bölgesine varamadı. En sonunda 1908 Temmuzunda Peary ile arkadaşları Kutup noktasına varmak amacı ile Roosevelt adlı tekneleriyle yola çıktılar.

O kışı Kutup noktasından 700 km. uzakta bir adacıkta geçirdiler. Bu gördükleri son kara parçası idi. Bahar gelince Peary ile arkadaşları yola çıktılar. Çok çetin bir yolculuktan sonra Kutup noktasına vardılar. 8 Nisan 1909 günü öğleye doğru Peary yanında dört Eskimo ve 36 köpekli kızakları ile Kutup Noktası’na ayak basarak buraya Amerikan bayrağını dikti. Kaşifler ve eskimolara kutup noktasında yaklaşık olarak 30 saat kadar vakit geçirdikten sonra geri dönmüşlerdir.

Peary Amerika’ya döndükten sonra da Kutup bölgesinde daha bazı gezilerde bulunmuştur.


Leave A Reply