Robert Falcon Scott Kimdir? İngiliz Kaşifin Hayatı ve Keşifleri

1
Advertisement

Robert Falcon Scott Kimdir ve ne yapmıştır? Robert Falcon Scott hayatı, biyografisi, ve keşifleri hakkında bilgi.

robert scott

Robert Falcon Scott

Robert Falcon Scott; İngiliz askeri, kâşiftir (Devonport 1868 – Antartika 1912).

Deniz teğmeni oldu (1891). Güney Kutbu’nu yoklamayı amaçlayan bir deniz seferinde gemi komutanı olarak görev aldığı yıl (1900), keşif yolunda arayacak, özellikle henüz varılmamış olan Güney Kutbu’na ulaşmayı yaşamının tutkusu sayacaktır. Dört yıllık ilk uzun seferden yüzbaşı olarak döndü (1904). Terra Nova (Yeni Toprak) adlı gemiyle kutba doğru yola çıktığı yıl (1910 Ekim), ülküsüne ulaşacağı konusunda tam güvenli, gerekli hazırlıklar, araç-gereci iyi seçtiği inancındaydı. İki yıl süren bu acı gezinin sonunda kutba ulaşmayı başardıysa da (17 Ocak 1912, Norveçli Amudsen’den 35 gün sonra) dönüş yolunda yakalandığı fırtınadan kurtulamadı, takım arkadaşlarıyla birlikte donarak öldü (29 Mart). Beş arkadaşıyla gerçekleştirdiği 81 günlük bu son yürüyüşten birinci gelenin her şey, ikinci gelenin hemen hiçbir şey sayılmadığı inancıyla umutsuz bir yeniklikle çıktı. Bu işe yaramaz görünen sefer, altı ay sonra insanlık adına gerçekleştirdikleri büyük özverinin tanığı olarak ele geçen ceset ve belgelerle değerlendirildi; zafer yolunda uğraş vermenin kazanmak kadar eş değerde, yitikler için de onurlu olduğunu kabul eden insanlık kamuoyunca yüceltildi. Bu konu, Stefan Zweig’dan dilimize çevrilmiş olan İnsanlık Tarihinde Yıldızın Parladığı Anlar eserinin ilgili bölümünde ibretle izlenebilir. Scott’un günlüğü ve fotoğrafları yayımlandığı gibi önceki gezisiyle ilgili bir de eseri vardır: The Voyage of Descovery (D.’nin Yoculuğu) 1905.

Robert Scott

Robert Scott (6 Haziran 1868, Plymouth, Birleşik Krallık – 29 Mart 1912, Ross Buz Sahanlığı, Şili Antarktika Bölgesi)

Tanınmış bir İngiliz kutup kaşifidir. Devonport’ta doğdu. Tam adı Robert Falcon Scott’tur. 1882’de İngiliz deniz kuvvetlerinde çalışmaya başladı. 1900 ile 1904 yılları arasındaki devrede İngilizlerin Güney Kutbu’na gönderdikleri keşif heyetlerine başkanlık etti. Arkadaşları ile birlikte Güney Kutbu’ nda 82 enlem dairesine kadar gitti Bu, o günün şartlarına göre çok büyük bir başarı sayılmıştı.

Advertisement

Robert Scott, bu başarısı sayesinde yüzbaşılık rütbesini kazandı. 1909’da ikinci Güney Kutbu yolculuğu için hazırlıklarına başladı. Bu defa Güney Kutbu noktasına varmak, her ne pahasına olursa olsun, Güney Kutbu’na İngiliz bayrağını dikmek istiyordu.

Büyük yolculuk 24 Ekim 1911’de başladı. Scott’la dört arkadaşı 18 ocak 1912’de Güney Kutbu’na vardılarsa da onlardan bir ay önce Norveçli kaşif Roald Amundsen‘le arkadaşları Güney Kutbu’nu keşfedip kutup noktasına Norveç bayrağını dikmişlerdi.

Scott’un dönüş yolcuğu çok kötü şartlar içinde başladı. Sık sık çıkan korkunç tipiler kâşiflerin ilerlemesine engel oluyordu. Scott’la sağ kalan iki arkadaşı, yiyecek depolarına 15 km. uzakta donarak öldüler. Ertesi yıl kasım ayında Güney Kutbu’na giden bir keşif heyeti, Scott’la arkadaşlarının donmuş cesetlerini, yolculukla ilgili çeşitli notları, eşyalarını buldu.


1 Yorum

Leave A Reply