Robert Louis Stevenson Kimdir?

2

Robert Louis Stevenson Kimdir? Robert Louis Stevenson hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Robert Louis Stevenson

Advertisement

Robert Louis Stevenson; İskoçyalı yazardır (Edinburgh 1850 -Bato Samoa Adaları / Apia / Vailima 1894).

Küçük yaşta ortaya çıkan solunum yetersizlikleri zamanla vereme dönüşünce, edebiyatı yeğlediği halde hukuk öğrenimi gördüyse de hiçbir zaman avukatlık, yargıçlık yapmadı. Yaşamını güçleştiren hastalığı yüzünden kendisi için en uygun iklimi aramakla uzun süre geçirdi, birçok geziler yaptı, ilk ürünü de bu yolculukların izlenimleriyle birikti: An inland Voyage (İçerilere Bir Gezi) 1878.

Fransa’da tanıştığı (1876), kendisinden 11 yaş büyük, iki çocuklu evli ABD’li bir kadına âşık olunca, peşinden Kaliforniya’ya gitti. Ailesinin izni olmadığı halde bu boşanmış dulla evlenmekte direndi (1880). İskoçya’daki bir yıllık denemeden sonra önce Fransa’ya yerleşmeyi istediler, sonunda Büyük Okyanus’taki Samoa Adaları’nı yaşamak için uygun buldularsa da (1889) bir beyin kanamasıyla sonuçlanan ömrünün ancak son beş yılını orada geçirebildi.

Üvey oğlu Lloyd Osbourne için yazdığını belirttiği Define Adası (Treasure Island) 1883, büyüklerin de izlemekten haz duydukları bir klasik eserin niteliklerini taşıdığından bütün dünya dillerine çevrildiği gibi bir çok kez sinemaya da aktarıldı. Aynı ilgiyi, simgesel anlamıyla insandaki iyilik-kötülük yanlarını gereğince canlandıran ikinci eseri de gördü: İki Yüzlü Adam (The Strange Case of Doctor Jekyl and Mr. Hyde) 1886, The Wrong Box (Yanlış Kutu, Llyod Osbourne ile, 1889) vb. Romanlarından başka gezi notları, denemeleri, şiirleri (A Child’s Garden of Verses: Bir Çocuğun Şiir Bahçesi, 1885; Ballads, 1890; Songs of Travel and Other Verses, öl.s. 1896; Gezi şarkıları ve Başka Şiirler)

Advertisement

Define Adası, yazarın D. Defoe, E.A. Poe, F. Marryat’ın eserlerinden esinlenerek hazırladığı bu çocuk romanı; düş gücü, İngiliz denizcilik geleneğine uygun yapısı, anlatım yetkinliği, serüven ilgisiyle bütün dünya dillerine çevrilen klasik bir değere dönüştü. Öykü çocuklukla gençlik arasındaki Jim Hawkins tarafından anlatılır; hanlarında kalan eski bir korsanın define haritası izinde yapılan uzun deniz yolculuğunu, nice çatışmalardan sonra elde edilen korsan definesinin sağladığı yeni, rahat ve mutlu bir yaşamı konu edinir. Kitabın unutulmaz kahramanları arasında Dr. Livesey, Kaptan Smollett, aşçı John Silver, ıssız adada herşeyi bulup sonsuz bir peynir özlemiyle yaşayan Ben Gunn önde gelirler.


2 yorum

Leave A Reply