Robert Scott Kimdir?

0

İngiliz kutup kaşiflerinden en tanınmışlarından olan Robert Scott hayatı, keşifleri ve seyahatleri hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

robert scott

Advertisement

Robert Scott (6 Haziran 1868, Plymouth, Birleşik Krallık – 29 Mart 1912, Ross Buz Sahanlığı, Şili Antarktika Bölgesi)

Tanınmış bir İngiliz kutup kaşifidir. Devonport’ta doğdu. Tam adı Robert Falcon Scott’tur. 1882’de İngiliz deniz kuvvetlerinde çalışmaya başladı. 1900 ile 1904 yılları arasındaki devrede İngilizlerin Güney Kutbu’na gönderdikleri keşif heyetlerine başkanlık etti. Arkadaşları ile birlikte Güney Kutbu’ nda 82 enlem dairesine kadar gitti Bu, o günün şartlarına göre çok büyük bir başarı sayılmıştı.

Robert Scott, bu başarısı sayesinde yüzbaşılık rütbesini kazandı. 1909’da ikinci Güney Kutbu yolculuğu için hazırlıklarına başladı. Bu defa Güney Kutbu noktasına varmak, her ne pahasına olursa olsun, Güney Kutbu’na İngiliz bayrağını dikmek istiyordu.

Büyük yolculuk 24 Ekim 1911’de başladı. Scott’la dört arkadaşı 18 ocak 1912’de Güney Kutbu’na vardılarsa da onlardan bir ay önce Norveçli kaşif Roald Amundsen‘le arkadaşları Güney Kutbu’nu keşfedip kutup noktasına Norveç bayrağını dikmişlerdi.

Advertisement

Scott’un dönüş yolcuğu çok kötü şartlar içinde başladı. Sık sık çıkan korkunç tipiler kâşiflerin ilerlemesine engel oluyordu. Scott’la sağ kalan iki arkadaşı, yiyecek depolarına 15 km. uzakta donarak öldüler. Ertesi yıl kasım ayında Güney Kutbu’na giden bir keşif heyeti, Scott’la arkadaşlarının donmuş cesetlerini, yolculukla ilgili çeşitli notları, eşyalarını buldu.


Leave A Reply