Robert Toombs Kimdir? Amerikan Tarihinin İsyancı Konfederasyon Lideri

0
Advertisement

Robert Toombs kimdir? Amerikan tarihinin boyun eğmemiş isyancı konfederasyon lideri ve Georgia eyaleti senatörü olan Robert Toombs hayatı hakkında bilgiler.

Robert Toombs

Robert Toombs (source : wikipedia.org)

Robert Toombs; (1810-1885), İç Savaştan sonra “yeniden yapılandırılmamış bir isyancı” olarak kalan Amerikalı senatör ve Konfederasyon lideri. Hayatının sonuna kadar af talebinde bulunmayı veya herhangi bir bağlılık yemini etmeyi reddetti.

Robert Toombs, 2 Temmuz 1810’da Washington, Georgia yakınlarında varlıklı bir çiftçi ailenin oğlu olarak doğdu. Georgia Üniversitesi, Union College, Schenectady, NY ve Virginia Üniversitesi hukuk fakültesine katıldı. Yaşadığı bölgeye geri dönerek hukuk mesleğinde hızla yükseldi. İç Savaş arifesinde, Toombs’un dört eyaletteki toprakları da dahil olmak üzere servetinin 450.000 dolar olduğu tahmin ediliyordu.

Yakışıklı ve heybetli, yetenekli ve açık sözlü Toombs, yaşadığı eyaletin en güçlü siyasi lideri oldu. Altı yıl eyalet meclisinde görev yaptıktan sonra, 1844’te ABD Temsilciler Meclisi’ne ve 1851’de Senato’ya seçildi. Güney hakları konusunda hassas olmasına rağmen, genel olarak büyük ölçüde muhafazakar ve milliyetçi olan Whig partisini destekledi.  1850 Uzlaşması’nın geçişi için çalıştı ve o sırada eyaleti içindeki ayrılıkçı bir harekete karşı savaştı. Bununla birlikte, 1850’lerin büyüyen bölgesel çekişmesinin ortasında, Toombs giderek daha fazla partizan bir Güney pozisyonu aldı. Abraham Lincoln‘ün 1860’ta Başkan olarak seçilmesinden sonra, Robert Toombs Georgia’yı Birliğin dışına çıkardı.

Robert Toombs, Konfederasyona 1861’de beş ay boyunca ilk dışişleri bakanı olarak hizmet etti, ancak huzursuz doğası onu askerlik hizmetine götürdü. Cesur bir komutan olmasına rağmen, Başkan Jefferson Davis’i sürekli eleştirdi ve genellikle itaatsizdi. Mart 1863’te, Antietam savaşında yaralandıktan sonra, tuğgenerallik görevinden istifa etti ve eve acı ve sinirli bir şekilde döndü.

Savaşın sonunda, Toombs federal birlikler tarafından tutuklanmaktan kaçındı ve Avrupa’ya kaçtı. 1867’de Georgia’ya geri döndü ve vatandaşlığını geri kazanmadan hukuk uygulamasını yeniden kurdu. Eyaletteki halı torbası kuralına karşı çıktı ve daha sonra eyaletteki yeni bir endüstriyel Güney inşa etme çabalarına karşı güçlü bir şekilde savaştı. Geçmişe olan bağlılıkları o kadar güçlüydü ve Yeniden Yapılanma sonrası ekonomik ve politik eğilimleri o kadar aşırı kınadı ki, etkisinin çoğunu kaybetti. Sadece Georgia eyaletinin 1877 tarihli anayasal sözleşmesinin bir katılımcısı olarak ve devletin hukuk müşaviri olarak bu dönemde önemli katkılarda bulundu. Toombs, büyük ölçüde geçmişin bir sembolü olarak 15 Aralık 1885’te Washington, Ga.’da öldü.

Advertisement

Leave A Reply