Roger Hargreaves Kimdir? Mr. Men ve Little Miss Serilerinin Yaratıcısı İngiliz Çizer

0
Advertisement

Roger Hargreaves Kimdir? Mr. Men ve Little Miss serilerinin yaratıcısı İngiliz çizer Roger Hargreaves’in hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgiler.

Roger Hargreaves

Roger Hargreaves

Charles Roger Hargreaves (9 Mayıs 1935 – 11 Eylül1988) bir İngiliz yazar ve çizer. Mr. Men ve Little Miss serilerinin yaratıcısı ve çizeridir. Parlak renkli, cesurca çizilmiş resimler ile kitaplarındaki basit hikayeleri 20 dile çevrilmiş ve yaklaşık olarak dünya çapında 85 milyon satmıştır. Son 25 yılın popüler kültürünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Roger, reklam dünyasına girmeden önce bir yılını babasının çamaşırhanesinde çalışarak geçirdi. Ama hayali her zaman karikatürist olmaktı ve 1971’de bir Londra firmasında yaratıcı yönetmen olarak çalışırken, ilk kitabı Mr. Men ve Bay Tickle’ı yazdı. Bir yayıncı bulduktan sonra, kitaplar sadece üç yıl içinde bir milyondan fazla kopya satarak başarılı oldu. Başlangıçta yayıncı bulma konusunda ciddi anlamda zorlandı. Ancak kitapları üç yıl içinde bir milyondan fazla kopya satarak bir anda başarıyı yakaladı. 1975 yılında Mr Tickle Arthur Lowe tarafından seslendirildi ve meşhur BBC animasyon televizyon dizisi Mr Men Show bu şekilde ortaya çıktı.

1981’de, 1983’te başka bir televizyon dizisi haline gelecek olan ve Pauline Collins ile birlikte sırasıyla Men ve Misses olarak adlandırılan John Alderton tarafından anlatılan Little Miss koleksiyonu çıktı. Hargreaves, 25 kitaplık Timbuctoo koleksiyonu, John Mouse ve Roundy ve Squary dahil olmak üzere birçok çocuk hikayesi yazmasına rağmen, en çok Mr. Men ve Little Miss kitabıyla tanınır .

1979 ve 1982 yılları arasında Hargreaves ailesiyle birlikte Guernsey’de yaşadı. Sussex’te Cowden , Kent yakınlarındaki bir çiftliğe taşındılar ve burada 1988’de felç geçirdikten sonra Royal Tunbridge Wells Hastanesinde öldü. Ölümünden sonra oğlu Adam , Bay Men ve Little Miss karakterleri için yeni hikayeler yazmaya ve çizmeye devam etti . Ancak, Nisan 2004’te Roger’ın eşi Christine, Mr. Men karakterlerinin haklarını sattı. İngiliz şirketi Chorion’a 28 milyon sterlin karşılığında bu satış gerçekleşmiştir.

Roger Hargreaves Çocuk Kitabı Serileri

  • Mr Men
  • Little Miss
  • Walter Worm
  • John Mouse
  • Albert Elephant, Count Worm and Grandfather Clock
  • I am…
  • Timbuctoo
  • Hippo Potto and Mouse
  • Easy Peasy People (Also by Gray Jolliffe)
  • Roundy and Squarey

Advertisement

Leave A Reply