Roger Hargreaves Kimdir

0

Charles Roger Hargreaves Kimdir? Charles Roger Hargreaves hayatı, biyografisi, eserleri ile ilgili bilgi.

Roger HargreavesCharles Roger Hargreaves (9 Mayıs 1935 – 11 Eylül1988) bir İngiliz yazar ve çizer. Mr. Men ve Little Miss serilerinin yaratıcısı ve çizeridir.Parlak renkli, cesurca çizilmiş resimler ile kitaplardında ki basit hikayeleri 20 dile çevrilmiş ve yaklaşık olarak dünya çapında 85 milyon satmıştır. Son 25 yılın popüler kültürünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
Hargreaves özel bir hastanede dünyaya geldi. Babası Alfred Reginald annesi ise Ethel Mary Hargreaves idi. Babasının çamaşır yıkama ve kuru temizleme işinde çalışarak bir yıl geçirdi. Fakat onun asıl tutkusu bir karikatürist olmak vardı ve 1971 yılında bir Londra firmasında yaratıcı yönetmen olarak çalışırken Roger Hargreaves ilk Mr. Men ve Mr. Tickle hikayelerini yazı ve yayınladı.Başlangıçta yayıncı bulma konusunda ciddi anlamda zorlandı. Ancak kitapları üç yıl içinde bir milyondan fazla kopya satarak bir anda başarıyı yakaladı. 1975 yılında Mr Tickle Arthur Lowe tarafından seslendirildi ve meşhur BBC animasyon televizyon dizisi Mr Men Show bu şekilde ortaya çıktı.

Advertisement

1981 yılında kitap dizisi Little Miss ortaya çıkmaya başladı. Litle Miss 1983 yılında bir televizyon dizisi haline geldi ve yayınlanmaya başladı.Hargreaves birçok kitap ve kitap serisi yazmış olmasına rağmen tüm dünyada 46 adet Mr. Men ve 33 Little Miss kitabı sayesinde tüm dünyada tanındı.

Roger Hargreaves Çocuk Kitabı Serileri
Mr Men
Little Miss
Walter Worm
John Mouse
Albert Elephant, Count Worm and Grandfather Clock
I am…
Timbuctoo
Hippo Potto and Mouse
Easy Peasy People (Also by Gray Jolliffe)
Roundy and Squarey


Leave A Reply