Roket Nedir? Sözlük Anlamı, Roket Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0

Roket ne anlama gelir, hakkında ansiklopedik bilgi. Roket kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

roket

Kaynak: pixabay.com

Roket : 1. Atış sırasında mekanik olarak yön verilen, yörüngesinin başlangıcında öz itmeli olarak yol alan ve daha sonra yalnız balistik kanunlarına bağlı kalan mermi
2. Bir çeşit füze

Roketatar : Bazuka

Roket Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Bir roket, bir füze, uzay aracı, uçak veya bir roket motoru tarafından itilen başka bir araç olabilir. Bazı büyük roketler fırlatma araçları ve bazıları insanlı (örneğin Satürn V). Diğer roketler, örneğin füzeler, insansızdır. (“İnsanlı”, içinde bir kişinin olduğu anlamına gelir; “insansız”, makinenin bir kişi olmadan gittiğini gösterir.)

Çoğu roket zeminden fırlatılabilir, çünkü motordan çıkan egzoz itme kuvveti, Dünyadaki aracın ağırlığından daha büyüktür. Bazıları uyduları yörüngeye getirmek için kullanılır. İyon iticileri gibi bazı roketler kendilerini kaldıramayacak kadar zayıf ve ağırdır. Diğer roketlerin onları uzaya getirmesinden sonra çalışırlar.

roket

Roket barut kullanırken Çinliler tarafından icat edildi. İlk roketler ok şeklindeydi ve çok hızlı değildi. Çoğu roket hala ateşle çalışıyor. Yangın, arkaya genişleyen ve ateş eden sıcak egzoz gazları üretir. Bu roketin ileri gitmesini sağlar.

Çoğu roket yangını yapmak için hala katı yakıt kullanır. En büyüğü sıvı yakıt kullanır çünkü daha sıcak bir ateş yakar, böylece roket daha güçlü olur. Bununla birlikte, sıvı yakıtın güvenli bir şekilde kullanılması zor ve pahalıdır. Bazı uydu fırlatma araçları her ikisini de kullanır.

Roketler ayrıca havai fişek ve silahlar için ve uzaydaki hareketleri kontrol etmek için de kullanılır.

İnsanlı roketler, diğer insanlı uçan makinelere benzer şekilde, mürettebatı korumak için hızlanmalarını ve titreşimlerini sınırlamak üzere tasarlanmıştır. Ancak insansız roketler insanların sınırlarına bağlı değil.

Bazı roketler ses hızından daha hızlı gider (Mach 1 veya 1,225 km / s veya 761 mph). Düşük Dünya yörüngesine gidenler 30.000 km / s (19.000 mph) gidiyor.

Yuri Gagarin, 12 Nisan 1961’de uzaya uçan ilk insan olan bir Sovyet kozmonotuydu. Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan R-7 roketindeydi.

İlk barutla çalışan roketler, 13. yüzyılda Orta Çağ Çin’de Song hanedanlığı altında gelişti. Moğollar Çin roket teknolojisini benimsedi ve buluş, Moğol istilaları yoluyla 13. yüzyılın ortalarında Orta Doğu ve Avrupa’ya yayıldı. Roketler Song donanması tarafından 1245 tarihli bir askeri tatbikatta kullanımda kaydedilir.


Leave A Reply