Roma Britanyası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Roma Britanyası ne zaman ve nerede kurulmuştur? Roma Britanyası’nın tarihi, hakkında bilgi.

roma-britanyasiRoma Britanyası;

MS 43’te Kral Claudius, İngiltere’yi işgal ederek Roma İmparatorluğu egemenliğine aldı. Tüm İngiltere’de Roma yaşama biçimi yayılmaya başladı, ancak Galler ve İskoçya fethe karşı büyük bir direniş gösterdi.

Kral Claudius daha sonra Roma’ya geri döndü. Komutanları Aulus Plautius önderliğindeki ordular, şu anda ingiltere olan topraklann geri kalanını da Roma İmparatorluğuna dâhil etmeye devam ettiler. MS 58’de Britanya’nın yeni yöneticisi Suentonius Paulinus, Galler’e akın etti.

Boudicca ayaklanması

Akınlar başarıyla sürerken Doğu İngiltere halkı MS 60’ta Roma yönetimine karşı ayaklandı. İçeni Hanedanlığının kraliçesi Boudicca liderliğinde Roma köy, kasaba ve çiftliklerine saldırarak geçtikleri her yeri yakıp yıktılar ve pek çok insanı öldürdüler. Birçok karşı saldırı sonrasında Roma ordusu kontrolü ele geçirdi ve tekrar barışı sağladı.

Advertisement

Roma Britanyası bölgeleri zaman içinde değişiklik gösterdiler. MS 2. yy.ın ortalarında Roma ordusu İskoçya’nın Güney sahillerine doğru ilerlemeye başladı. 3. yy.la beraber Kral Hadrian tarafından yaptırılan surlar sayesinde gerilediler. 4. yy.da ordu, akınlara karşı Güney ve Dogu kıyılarına özel kaleler yaptırmak zorunda kaldı.

Şehir ve ülke

Vilayet hükümeti vilayetin yönetiminden, ordusundan ve mahkemesinden sorumluydu. Şehirlerin Roma tarzında kontrol etmek yöneticilerin göreviydi. Şehirlere yerel senato binası ve forum alanı yapmak zorunluydu.

Şehirlerin düzenli kanalizasyonlan ve caddeleri vardı. Birçok şehirde tiyatro (Colchester gibi) ve amfi tiyatro (Cirencester gibi) bulunuyordu. Şehir dışına ise yeni villalar yapılmıştı. Britanya, buğday gibi bazı tarım ürünlerini ihraç ediyordu. Ayrıca köpek avcılığı, yünlü mantolar ve madenler konusunda popülerdi. Evlerin çoğunun güzel bir dış boyası ve mozaik zeminleri vardı.

Roma egemenliğinin sona ermesi

5. yy.ın başlangıcıyla birlikte Roma İmparatorluğu içindeki barbarlar birçok bölgeye saldırı düzenledi. Roma ordusu tüm ülkeye yayılmaya başladı, ancak bu saldırılarla başa çıkmak oldukça güçtü. Britanya da yabancılar tarafından akınlara uğruyordu. Romalıları ayrı tutarak Britanya ordusu barbarları yendi ve böylece Roma egemenliği sona erdi.

Advertisement


Leave A Reply